Jurgiel w Brukseli chce walczyć o pieniądze dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2016,16:55 Aktualizacja: 15-07-2016,17:26
A A A

Minister Krzysztof  Jurgiel podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE, która  odbędzie się  18 lipca w Brukseli, będzie domagał się  uzyskania  środków z budżetu UE dla wsparcia sektora mleka Polsce.

"Efektem dotychczasowych postulatów zgłoszonych przez Polskę i inne państwa  członkowskie w związku z  przedłużającym się kryzysem na rynkach rolnych będzie pakiet działań, który  zostanie zaproponowany podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady" - informuje biuro prasowe resortu rolnictwa. 

Jurgiel będzie żądał uruchomienia środków z budżetu UE na wsparcie  producentów mleka, na poziomie nie mniejszym niż I transza uruchomiona w poprzednim roku.

mleko surowe, cena mleka, skup mleka, bydło mleczne

Mleko w Europie tańsze od wody?

Producenci mleka z Holandii zorganizowali protest w Amsterdamie przy okazji nieformalnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa - informuje TVP 1. Organizatorzy manifestacji domagali się wsparcia rynku mleka i sami przygotowali wstępny...
"W opinii ministra Jurgiela poprawa płynności finansowej gospodarstw produkujących mleko jest pilnie potrzebna wobec nadal niskich  cen mleka" - podaje MRiRW.

Sam Jurgiel podkreśla, że Polska będzie popierać te propozycje Komisji Europejskiej, które będą sprzyjały wzrostowi cen mleka oraz poprawiać  sytuację dochodową  rolników w Polsce.

Minister zwraca uwagę na konieczność podjęcia prac legislacyjnych "wzmacniających pozycję rolników w łańcuchu  żywnościowym". 

"Dla prawidłowego funkcjonowania łańcucha dostaw żywności niezbędne jest zachowanie uczciwych i sprawiedliwych  relacji między wszystkim stronami sektora żywnościowego. Szczególnie  ważną sprawą dla Polski jest wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu dostaw żywności. Polska oczekuje  wypracowania konkluzji Rady w celu przygotowania regulacji  prawnych, eliminujących nieuczciwe praktyki stosowane obecnie w łańcuchu żywnościowym" - informuje ministerstwo rolnictwa.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, kbw, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, IUNG

Susza obejmuje już 17 procent gmin

Susza rolnicza pogłębia się i obecnie występuje w 17 proc. gmin (428 gmin ) w kraju na terenie 10 województw. Niedobór wody najbardziej dotyka zboża jare - informuje w najnowszym raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa....
W ramach przeglądu Wieloletnich Ram Finansowych w II połowie 2016 r., w tym także oceny Wspólnej Polityki Rolnej, Polska ma żądać "równych warunków konkurencji dla polskich rolników, w tym  wyrównania dopłat bezpośrednich".

O suszy w Brukseli

Ważnym punktem wystąpienia szefa resortu rolnictwa ma być także prezentacja skutków suszy rolniczej w Polsce. Nasz kraj przedłożył pod obrady Rady Ministrów UE formalny wniosek, dotyczący występowania suszy w wielu regionach Polski i jej skutków dla sytuacji dochodowej rolników. 

Zgodnie z ostatnim raportem w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2016 roku, na obszarze Polski wystąpiło zagrożenie suszą w 428 gminach (17,27 proc. gmin Polski), na powierzchni 4,04 proc. gruntów ornych skupionych w 10 województwach.

pogoda, burza, susza, opady deszczu, gleba,  Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa

Opady deszczu ratują uprawy

Obszar, na którym w Polsce występuje susza rolnicza, zmniejsza się względem ostatniego pomiaru - podał w raporcie dotyczącym warunków pogodowych Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. "W piątym okresie raportowania, tj. od 11...
Susza rolnicza notowana jest wśród sześciu upraw: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych, roślin strączkowych, rzepaku i rzepiku oraz truskawek. Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych.

Przedstawiając tę sytuację minister Jurgiel zwróci się do Komisji Europejskiej o przychylność w akceptacji programu pomocy państwa dla producentów rolnych, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych na skutek suszy. Program taki minister zamierza  wprowadzić po oszacowaniu strat.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu