Izby rolnicze: muszą się znaleźć duże pieniądze na WPR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2017,8:00 Aktualizacja: 02-05-2017,9:37
A A A

Wspólna Polityka Rolna po 2020 r. powinna dysponować budżetem odpowiednim do skali wyzwań, tak by zapewnić obywatelom UE żywność wysokiej jakości i prowadzić zrównoważone rolnictwo - uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych.

10 maja 2017 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych organizuje konferencję pt. "Wspólna Europa silna Wspólną Polityką Rolną". Odbędzie się ona w Brukseli, w siedzibie Copa-Cogeca.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Jurgiel: najważniejsze jest utrzymanie WPR po 2020 roku

Priorytetem Polski w debacie o tym, jak będzie funkcjonowała UE po 2020 r., jest utrzymanie wspólnej polityki rolnej i wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział w Sejmie Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa....
Konferencja ma m.in. zwrócić uwagę na potrzebę kontynuacji procesu modernizacji i uproszczenia unijnej polityki rolnej WPR i podkreślić wagę wspólnotowego charakteru WPR dla unijnych rolników, którzy muszą coraz bardziej konkurować na globalnych rynkach, jak też zmagać się z wyzwaniami środowiskowo-klimatycznymi.

Jak czytamy w komunikacie, "WPR powinna być silna odpowiednim do skali wyzwań budżetem, aby nadal zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w postaci dostaw wysokiej jakości żywności, wspierać konkurencyjność sektora rolno-żywnościowego na globalnych rynkach, jednocześnie zapewniając i stabilizując ekonomiczne warunki prowadzenia gospodarstw rolnych, umożliwiające gospodarowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, z poszanowaniem środowiska i łagodzenia zmian klimatu, przyczyniając się do podtrzymania żywotności obszarów wiejskich".

Zdaniem izb rolniczych, takie oczekiwania rolników co do kształtu WPR po 2020 r. są uzasadnione ze względu na coraz częściej występujące na rynkach rolnych duże wahania cen, jak i z powodu globalnych wyzwań wobec gospodarki żywnościowej.

Phil Hogan, WPR, reforma wspólnej polityki rolnej, Komisja Europejska, list Phila Hogana

Europejskie rolnictwo czekają nowe wyzwania

11 marca komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan będzie gościł w Polsce. W Jasionce koło Rzeszowa weźmie udział w konferencji na temat przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie. Z tej okazji, specjalnie do Czytelników...
Zostały one wyrażone w postaci celów zrównoważonego rozwoju FAO do 2030 roku oraz w formie konkluzji z Konferencji COP21 w sprawie zmian klimatycznych w Paryżu w 2015 r.

W opinii polskiego samorządu rolniczego, ewentualne zmiany w systemie płatności bezpośrednich powinny polegać głównie na dalszych uproszczeniach administracyjnych i proceduralnych dla rolników. Ponadto należy dążyć do wyrównania poziomu dopłat w poszczególnych krajach członkowskich UE.

Izby rolnicze opowiadają się niedokonywaniem pochopnych zmian, prowadzących do kolejnego zaostrzenia wymogów dot. tzw. zazielenienia (dywersyfikacja upraw w gospodarstwach powyżej 10 ha - PAP). "Ewentualne modyfikacje wymogów powinny wynikać z wnikliwej oceny dotychczasowych doświadczeń i szerokiej dyskusji, biorąc pod uwagę różne uwarunkowania klimatyczne krajów członkowskich UE" - zaznacza KRIR.

"W kwestii rozwoju obszarów wiejskich (...), dla zapewnienia większej skuteczności w dążeniu do polepszenia spójności terytorialnej całej UE, koniecznym jest zatrzymanie procesu zmniejszania nakładów na ten cel w ramach WPR, a wręcz przeciwnie, ich zwiększenie. Niezbędnym jest też znaczne zwiększenie udziału innych funduszy unijnych (polityki spójności) we wsparciu rozwoju obszarów wiejskich" - uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu