Frankowicze piszą list do Morawieckiego. Domagają się spotkania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2017,8:35 Aktualizacja: 14-01-2017,9:13
A A A
Grupujące frankowiczów Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" zwróciło się w liście otwartym do wicepremiera Mateusza Morawieckiego o wyznaczenie terminu spotkania. Jego autorzy liczą, że takie spotkanie m.in. skłoni prezesów banków do rozmów z kredytobiorcami walutowymi. 
 
W liście frankowicze przypominają, że już 14 listopada ubiegłego roku złożyli w resorcie rozwoju prośbę o spotkanie, ale Morawiecki "nie znalazł czasu". List został przekazany podczas piątkowej pikiety SBB przed Ministerstwem Finansów.
 
"Dlatego Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu ponownie zwraca się do Pana o wyznaczenie terminu spotkania, podczas którego będziemy mogli przedstawić Panu stanowisko kredytobiorców uwikłanych w toksyczne instrumenty finansowe" - głosi list.

nbp, frankowicze, kredyty we frankach, banki, adam glapiński, narodowy bank polski

Banki z kredytobiorcami ustalą warunki przewalutowania kredytów

Kończą się prace nad "mechanizmami nadzorczymi", które będą skłaniać banki by dobrowolnie z kredytobiorcami ustalały tempo i warunki przewalutowania kredytów frankowych - powiedział Adam Glapiński, prezes NBP. Przyznał, że...
Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu powiedziała, że piątkowa symboliczna pikieta zorganizowana została w rocznicę czarnego czwartku, kiedy to został uwolniony kurs franka szwajcarskiego.
 
- Złożyliśmy list otwarty, ponieważ w listopadzie złożyliśmy oficjalne pismo do ministra Morawieckiego z prośbą o spotkanie, ponieważ w mediach z troską wypowiada się on o problemach frankowiczów. Poprosiliśmy o spotkanie, aby porozmawiać, spróbować znaleźć wspólne rozwiązanie - powiedziała Husiew.
 
Przed budynkiem resortu finansów pikietowało kilkudziesięciu frankowiczów. Demonstracja była głośna - rozbrzmiewał bęben, niektórzy z pikietujących mieli wuwuzele, a także transparenty z napisami: "Stop Banksterom" czy "Uwaga bankowa trucizna". Wznoszono okrzyki: "banki, banki sfałszowały franki".
 
Frankowicze chcą podczas spotkania z Morawieckim omówić problemy, z jakimi każdego dnia "muszą się mierzyć, aby spłacać kredyty niezgodne z polskim prawem bankowym, a które w Europie Zachodniej są zakazane".

frankowicze, kredyt, nieruchomości, kredyt hipoteczny, RPO

Frankowicze będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych

Posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich będą mogli skorzystać z porad ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego; w styczniu 2017 r. rusza organizowana przez te instytucje akcja "Masz kłopot z pożyczką...
Zwracają uwagę, że minister wspominał o konieczności wykreślania klauzul abuzywnych z ich umów, a także podkreślają, że systemowe rozwiązania, korzystne dla frankowiczów, nie dotyczą całego sektora bankowego, a "jedynie kilkunastu banków uwikłanych w te toksyczne produkty finansowe".
 
"Pańskie stanowisko przedstawiane w mediach pozwala nam przypuszczać, że jako wicepremier, minister oraz były prezes jednego z banków, który udzielał swoim klientom tych toksycznych instrumentów finansowych, szczerze i zdecydowanie chce Pan dobrego rozwiązania dla oszukanych Polaków" - głosi list.
 
Autorzy listu liczą, że spotkanie z wicepremierem spowoduje, iż prezesi banków "zaczną rozmawiać ze swoimi klientami", w wyniku czego "bez udziału sądów" z umów kredytowych będą wykreślane klauzule niedozwolone.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu