Frankowicze będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2017,13:50 Aktualizacja: 02-01-2017,14:00
A A A

Posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich będą mogli skorzystać z porad ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego; w styczniu 2017 r. rusza organizowana przez te instytucje akcja "Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić".

Jak informuje RPO na swojej stronie internetowej akcja będzie miała miejsce w dziewięciu miastach w Polsce: w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Słupsku, Szczecinie i Wrocławiu. Pierwszy dyżur zaplanowano na 13 stycznia we Wrocławiu.

frankowicze, waluty, frank szwajcarski, kredyt hipoteczny, mieszkanie na kredyt

Frankowicze chcą skarżyć państwo polskie

Szef grupującego frankowiczów stowarzyszenia "Pro futuris" Tomasz Sadlik zapowiada pozew przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ma go złożyć już w styczniu 2017 roku. Sadlik nazywany przez media najbardziej...
W komunikacie wskazano, że kredyty frankowe spędzają sen z powiek wielu ludziom. "Umowy zawierają często klauzule, które są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne dla klientów. Niektóre z tych klauzul można podważać jako niedozwolone. Ale do pomocy potrzeba prawników specjalizujących się w prawie bankowym" - zwraca uwagę RPO.

Dlatego RPO i RF porozumieli się, by - dzięki sieci Biur Terenowych Rzecznika Praw Obywatelskich informacje ekspertów z Warszawy były łatwiej osiągane w całym kraju. Chodzi o to, by z tą informacją dotrzeć do szerokiego kręgu osób zainteresowanych.

"Wiedząc, jakie są możliwości działania, frankowicze będą mogli podjąć właściwe w ich sytuacji działania i poprawić swój los. Nie zapominajmy, że umowy kredytowe są różne, dlatego tak ważne jest, by wykorzystać wszystkie indywidualne metody rozwiązywania problemu" - dodano.
frankowicze, frank szwajcarski, kredyt we frankach, banki, pozwy zbiorowe frankowiczów

Będzie porozumienie frankowiczów z bankami? UOKiK ma pomysł

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie frankowiczów chciałby podpisać z bankami takie porozumienie, które pozwoli na indywidualne traktowanie każdego przypadku - poinformował Marek Niechciał, prezes UOKiK. -...
Ustalono, że na początku w każdym z dziewięciu wymienionych miast zorganizowany będzie jeden dyżur ekspercki. Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z informacji specjalistów od finansów i prawników, powinien przynieść swoją umowę kredytową. Podczas spotkania kredytobiorca będzie mógł dowiedzieć się, jakie działania wchodzą w grę w jego sytuacji i jak może wyglądać pomoc Rzecznika Finansowego, jeśli zainteresowany zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu.

Zgodnie z komunikatem eksperci Rzecznika Finansowego będą czekać w Biurach Pełnomocników Terenowych RPO. Pierwszy dyżur w piątek 13 stycznia we Wrocławiu (ul. Wierzbowa 5 godz. 10:15 - 14:15), potem w środę 25 stycznia 2017 r. w Katowicach (ul. Jagiellońska 25, godz. 10 - 14), a następnie w Gdańsku w środę 8 lutego (ul. Chmielna 54/57 w godz. 11:00 - 15:00).
frankowicze, UOKiK, frank szwajcarski, kredyt hipoteczny, bank

Szydło: nie ma dziś możliwości na ustawę frankową zgodną z oczekiwaniami

Premier Beata Szydło przyznała w środę w Radiu Maryja, że obecnie raczej nie ma możliwości, aby zrobić taką ustawę frankową, jakiej środowisko frankowiczów oczekuje. Poinformowała też, że na ten temat rozmawiała z prezesem NBP Adamem...
Natomiast eksperci RPO (z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego z Warszawy) będą czekać na kredytobiorców w terenowych punktach przyjęć interesantów RPO. Ich dyżury zaczną się w piątek 20 stycznia w Bydgoszczy (Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3, pokój 28, godz. 11:00 - 15:00).

Następny dyżur będzie miał miejsce w Częstochowie (czwartek 23 lutego, Urząd Miasta, ul. Śląska 11/13, pokój 108, godz. 10:00 - 14:00), kolejny w Kielcach (czwartek 26 stycznia 2017 r., Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Al. IX Wieków Kielc 3, pokój 112, godz. 10:00 - 14:00), potem w Lublinie (piątek 27 stycznia, Urząd Miasta, plac Króla Władysława Łokietka 1, pokój 3, godz. 10:00 - 15:00), w Słupsku (czwartek 9 lutego, Urząd Miasta, Pl. Zwycięstwa 3, pokój 212, godz. 11:00 - 15:00), w Szczecinie (w poniedziałek 27 lutego 2017 r., Urząd Miasta, plac Armii Krajowej 1 - wejście od strony ul. Odrowąża i ul. Florczaka, pokój 57, godz. 16:00 - 20:00).

W komunikacie podkreślono, że jeśli będzie taka potrzeba, akcja informacyjna zostanie powtórzona.

Wskazano ponadto, że dyżury będą organizowane w trakcie zwykłych przyjęć w Biurach RPO i punktach przyjęć interesantów RPO. To znaczy, że w tym czasie będą też przychodziły do Rzecznika Praw Obywatelskich osoby z innymi sprawami niż kwestie kredytów frankowych. Pomocy udzielać im będą pracowników RPO, którzy zwykle przyjmują sprawy obywateli.

Natomiast sprawami umów frankowych zajmą się specjaliści od finansów i prawnicy, którzy specjalnie po to przyjadą z Warszawy. Przywiozą oni też ze sobą materiały informacyjne, takie jak przydatne ulotki i publikacje od Komisji Nadzoru Finansowego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu