Bruksela zgodziła się na wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2018,12:20 Aktualizacja: 12-09-2018,12:29
A A A

W związku z suszą KE zgodziła się na uruchomienie od 16 października zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, co pozwoli do końca listopada przekazać im ok. 11 mld zł  - poinformował w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa rozmawiał w Brukseli z Philem Hoganem, unijnym komisarzem ds. rolnictwa m.in. w sprawie uruchomienia rezerw kryzysowych w związku z panującą w Polsce suszą.

susza, protest rolników, lubuskie, susza 2018, blokada drogi, PiS

Susza jak wyrok. Rolnicy są zrozpaczeni, będą blokować kolejne drogi

Dramatyczna sytuacja ekonomiczna wielu gospodarstw z województwa lubuskiego zmusiła rolników do podjęcia radykalnych form protestu. - Nie mamy innego wyjścia, bo rząd PiS - wbrew składanym wcześniej obietnicom - nic nie robi, nie...

Polityk zapowiedział w środę, że Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie od 16 października zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich.

- Należą się rolnikom, ale ich wypłata zaczyna się w Europie dopiero 1 grudnia, dlatego wnioskowaliśmy, żeby można było udzielić zaliczek od 16 października - na co zezwalają przepisy unijne - do końca listopada w wysokości większej, niż standardowa dopuszczalna w Europie - powiedział.

Uzyskano zgodę na to, by zaliczki w pierwszym filarze wspólnej polityki rolnej wynosiły 70 proc., a z płatności drugiego filara do 85 proc. - To pozwoli w przedziale od połowy października do końca listopada przekazać polskim rolnikom ok. 11 miliardów złotych środków, które przekazuje budżet państwa, które później są refundowane z Brukseli - mówił.

Ardanowski wyraził przekonanie, że środki suszowe, które będą wypłacane niezwłocznie po składaniu wniosków przez rolników, jak również zaliczki, będą w stanie na tyle skutecznie im pomóc, by powstrzymać proces upadku gospodarstw, by utrzymać płynność finansową gospodarstw.

długi rolników, zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, arimr, kowr, spłata kredytów

Ministerstwo chce pomóc rolnikom w oddłużeniu gospodarstw

Powołana sejmowa podkomisja do projektu ustawy o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych przekaże w najbliższych dniach opinię na temat nowych przepisów połączonym komisjom ds. rolnictwa i finansów - powiedział Janusz...

Szef resortu zapowiedział też, że jeszcze w środę ukaże się obwieszczenie dotyczące terminu składania wniosku dla najbardziej poszkodowanych przez suszę rolników, czyli tych, których straty wynoszą od 30 do 70 proc. - będzie to 26 września.

Rolnicy nie będą musieli dwa razy składać wniosków. Ci, którzy mają straty największe - przekraczające 70 proc. i zaczną składać dokumenty od 14 września, nie będą musieli robić tego ponownie, po 26 września. Jak podkreślał Ardanowski, rządowa pomoc dla rolników dotkniętych suszą jest najwyższa w wolnej Polsce.

Przypomniał, że chodzi o 1,5 mld zł. W 2015 przeznaczono na pomoc 450 mln zł.

- Podzieliliśmy straty rolników na te zagrażające upadkiem gospodarstwa, czyli 70 proc. i więcej - w takich przypadkach pomoc państwa ma wynosić 1000 zł do hektara. Rząd podjął też decyzję, by wspomóc gospodarstwa, w których straty przekraczają w uprawach 30 proc. W tych przypadkach pomoc ma wynosić 500 zł na każdy hektar upraw rolnych. Niezależnie od tego przysługuje pomoc, na którą wielu rolników liczy, czyli pomoc w ułatwieniu spłaty kredytów, których terminy spłat przypadają w tym roku. Ci rolnicy będą mogli w swoich bankach uzyskać rozłożenie tych kredytów na raty na nowe lata. Prolongata będzie się wiązała z pomocą państwa w spłacie odsetek przez okres prolongowania, jednak nie dłużej niż dwa lata - mówił.

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, prow 2014-2020, przedsiębiorczość na obszarach wiejskich, arimr

ARiMR podzieli dwa miliardy złotych. Niebawem ruszy nabór wniosków

Od 15 października do 13 listopada będzie można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc jest finansowana z budżetu PROW 2014-2020, a tegoroczny...

Przypomniał, że do końca br. rolnicy dotknięci klęskami będą też mogli uzyskać korzystny kredyt na wznowienie produkcji - jego oprocentowanie wynosi pół proc. - To jest kredyt rozliczany przy pomocy faktur zakupów do produkcji, ale dla bardzo wielu rolników - szczególnie producentów bydła, którzy muszą kupić pasze, bardzo na ten kredyt liczy - dodał minister.

- Są również możliwości umorzenia czynszów dzierżawnych, w KOWR, umorzenia składek KRUS, umorzenia podatków rolnych przez włodarzy gmin, wójtów i burmistrzów - wyliczał polityk

Ardanowski zauważył, że warunkiem otrzymania pomocy jest dostarczenie przez rolnika protokołu szacowania zweryfikowanego przez dany urząd wojewódzki.

- Tu mamy problem, bo protokoły szacowań z gmin bardzo wolno spływają. Nie wiem, co jest tego przyczyną, bo szacowania się dawno zakończyły (...) Może chodzi o jakieś inne motywy niż tylko niesprawność urzędów (...). Są głosy z różnych regionów Polski, że to element walki politycznej przed wyborami samorządowymi, wskazywanie, że rząd nie pomaga rolnikom (...) Byłoby to złe, nie chcę używać mocnych słów - ale byłoby to podłe - jeżeli nieszczęście rolników byłoby wykorzystywane przez samorządowców opozycji do walki z rządem - zakończył szef resortu rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj