Bezprawnie użytkują grunty i biorą dopłaty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2016,10:00 Aktualizacja: 10-05-2016,10:57
A A A

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich pyta ministra rolnictwa, czy zasadna jest zmiana prawa, by umożliwić Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa weryfikowanie "charakteru posiadania gruntów rolnych przez podmioty składające wnioski o przyznanie dopłat".

Wystąpienie RPO do Krzysztofa Jurgiela jest następstwem skarg, jakie kierują do niego rolnicy w sprawie pobierania dopłat przez osoby bezprawnie użytkujące grunty. Rzecznik wystąpił już też do  prezesa ARiMR z prośbą o przedstawienie wyjaśnień, "czy Agencja kontroluje charakter posiadania gruntów na etapie rozpatrywania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich".

dopłaty bezpośrednie, krzysztof jurgiel, phil hogan, arimr

Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie można składać dłużej

Bruksela zgodziła się na polską prośbę o wydłużenie o miesiąc okresu składania wniosków o unijne płatności dla rolników. Na dopłaty w tym roku przewidziano 14 mld zł. Negatywna decyzja KE oznaczałaby, że część puli mogłaby przepaść....

W odpowiedzi podkreślono, że przepisy prawa Unii Europejskiej i krajowego nie uzależniają przyznania płatności do gruntów rolnych od prawa własności, ale wiążą je z faktycznym użytkowaniem ziemi. Czyli unijna kasa do hektara należy się - przynajmniej w teorii - temu, kto faktycznie uprawia dany kawałek gruntów.

Szef ARiMR miał ponadto zaznaczyć, że jego instytucja nie ma obowiązku, a nawet podstaw prawnych, do żądania od wnioskodawców ubiegających się o przyznanie funduszy dokumentów potwierdzających posiadanie gruntów w dobrej wierze.

"Pragnę podkreślić, że mam świadomość tego, że celem przyznawania płatności bezpośrednich jest wspieranie działalności rolniczej i dlatego ich przyznanie jest na gruncie obowiązujących przepisów uzależnione od faktycznego użytkowania gruntów rolnych, a nie od prawa własności do tych gruntów. Należy jednak zwrócić uwagę, że problem pobierania dopłat przez osoby posiadające grunt w złej wierze ma istotne znaczenie społeczne. Świadczą o tym m.in. doniesienia medialne dotyczące wyłudzeń dopłat i skargi indywidualnych rolników wpływające do rzecznika praw obywatelskich" - czytamy w wystąpieniu rzecznika do ministra Jurgiela.
dopłaty bezpośrednie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, płatności bezpośrednie

ARiMR apeluje o składanie wniosków, mimo wydłużenia terminu

Komisja Europejska podjęła decyzję o wydłużeniu do 15 czerwca okresu składania wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie, ale ARiMR apeluje, by dokumenty dostarczać jak najwcześniej. Dotychczas wnioski złożyło niecałe 40 proc. uprawnionych....

Adam Bodnar podkreślił też, że problem przez krajowe władze został dostrzeżony bowiem w ustawie z 9 marca 2016 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw wprowadzono już obowiązek wykazania tytułu prawnego przez rolników wnioskujących o przyznanie dopłat do działki rolnej, wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

"Rozwiązanie to może być jednak niewystarczające, gdyż nie uwzględnia sytuacji wnioskowania o dopłaty przez podmioty bezprawnie użytkujące grunty stanowiące przedmiot własności prywatnej - wskazuje rzecznik praw obywatelskich.

Według niego, należy stworzyć mechanizm zapobiegający takim naruszeniom interesów obywateli. Zwłaszcza, że Konstytucja RP każdemu gwarantuje ochronę prawa własności.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu