ARiMR apeluje o składanie wniosków, mimo wydłużenia terminu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2016,12:45 Aktualizacja: 04-05-2016,13:24
A A A

Komisja Europejska podjęła decyzję o wydłużeniu do 15 czerwca okresu składania wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie, ale ARiMR apeluje, by dokumenty dostarczać jak najwcześniej. Dotychczas wnioski złożyło niecałe 40 proc. uprawnionych.

Wydłużenie o miesiąc możliwości składania wniosków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników i jest dla nich dużym ułatwieniem, ponieważ będą mieli więcej czasu na ich wypełnienie - informuje resort rolnictwa. O takie rozwiązanie zabiegał minister Krzysztof Jurgiel.

pieniądze, dopłaty bezpośrednie, Komisja Europejska, pieniądze, WPR

KE potwierdza, że wydłuży okres składania wniosków o dopłaty

Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan potwierdził w piątek, że Komisja Europejska zgadza się na wydłużenie o miesiąc okresu składania wniosków o unijne płatności dla rolników z Polski i innych państw UE, które o to prosiły. W...

Podobna decyzja została podjęta w ubiegłym roku. Wówczas doprowadziło to do zmniejszenia odsetka wniosków, które objęte były sankcjami z powodu złożenia po terminie, jak też pozostawionych bez rozpatrzenia z powodu złożenia po upływie ostatecznego terminu. Mniej było również błędów we wnioskach - zaznaczyła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kto nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie miał jeszcze szanse zrobić to do 11 lipca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne dopłaty będą pomniejszane o 1 proc.

ARiMR apeluje do rolników, by nie czekali ze składaniem dokumentów do ostatniej chwili, bo wówczas nie ma już czasu na poprawienie ewentualnych błędów.

Do 2 maja rolnicy złożyli do ARiMR 517 tys. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok, czyli mniej więcej tyle samo co w ubiegłym roku (501 tys.). W 2015 r. o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1 mln 355 tys. rolników. Na dopłaty za 2016 r. jest 3,4 mld euro (ok. 14 mld zł).

Na jednym formularzu rolnik może ubiegać się o kilka rodzajów płatności. Warunki przyznawania dopłat w porównaniu z ubiegłym rokiem nie ulegają zmianie. Wprowadzono jedynie wymóg posiadania tytułu prawnego do gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, do których gospodarz ubiega się o płatności. Ma to na celu wyeliminowanie nadużyć polegających na bezumownym użytkowaniu gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"