Będą zmiany w ekoschematach dla małych gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski, Szymon Kiepel PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2023,13:55 Aktualizacja: 03-06-2023,14:00
A A A

Przygotowywane są zmiany w dopłatach na realizację ekoschematów, tak aby rolne gospodarstwa o powierzchni do pięciu hektarów nie straciły na tym rozwiązaniu - poinformował w sobotę minister rolnictwa Robert Telus po otwarciu IV Krajowych Dni Pola w Sielinku (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie).

"Jesteśmy w przygotowaniu zmian w ekoschematach. Jest pewna propozycja, którą niedługo ogłosimy, szczególnie dla gospodarstw do pięciu hektarów. Chcemy, żeby te gospodarstwa na tych ekoschematach, (...) w tej w nowej perspektywie nie straciły środków" - powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister przypomniał, że gospodarstw o powierzchni do pięciu hektarów jest w Polsce około 52 proc.

dopłaty, wnioski, ekoschematy, arimr, wir

Zainteresowanie ekoschematami urosło. Są nowe wytyczne co do ich realizacji

Jak wygląda w liczbach wnioskowanie o dopłaty bezpośrednie w obecnej kampanii? Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) przedstawiła swoje najnowsze zestawienie oparte o dane otrzymywane regularnie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa....

Telus poinformował też, że kolejnym rozwiązaniem, które jest przygotowywane w resorcie rolnictwa, jest program Locha+, który ma zostać przedstawiony w najbliższych dniach.

Od 2023 r. obowiązują nowe przepisy unijne, które wprowadziły zmiany w rodzajach dostępnego wsparcia oraz w zasadach przyznawania wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Dużym, nowym prośrodowiskowym elementem płatności bezpośrednich to ekoschematy, które są obowiązkowe dla państwa członkowskiego, ale dobrowolne dla rolnika. Budżet przeznaczony na ekoschematy stanowi minimum 25 proc. kwoty płatności bezpośrednich rocznie (średnio w latach 2023-2026 ok. 884 mln euro rocznie).

W Polsce ekoschematy zostały tak zaprojektowane, żeby promować praktyki, które przekładają się na dochody rolnicze poprzez zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie, poprawę jakości plonów.

Krajowe Dni Pola w Sielinku organizuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Poleć
Udostępnij
Zapraszamy na Dzień Kukurydzy z PZPK - 12 września 2024 r.