ARiMR nie musi zawiadamiać o kontroli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2019,13:30 Aktualizacja: 10-03-2019,13:30
A A A

Powiadamianie o kontroli uzależnione jest od jej rodzaju oraz od faktu, czy nie zagraża ono celowi kontroli. Rolnik jest zawsze informowany o kontroli wówczas, gdy jego obecność jest niezbędna do jej przeprowadzenia - wskazuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa.

Każdorazowe zawiadamianie - jak zapewnia ARiMR w odpowiedzi na wniosek rolniczego samorządu w sprawie możliwości właśnie zapowiadania wszystkich kontroli - dotyczy m.in. inspekcji realizowanych z tytułu działań nieinwestycyjnych PROW na lata 2014-2020, działań inwestycyjnych PROW na lata 2014-2020, wspólnej polityki rybackiej i rynku owoców i warzyw.

program azotanowy, kontrola, arimr, pieniądze, grzywna

Grzywna i obcięcie unijnych dopłat. Drakońskie kary dla rolników

Ponad 2 tys. zł za nieprawidłowości w stosowaniu nawozów, a ponad 3 tys. zł za uchybienia w przechowywaniu odchodów zwierzęcych - takie kary grożą rolnikom w związku z nieprzestrzeganiem Programu azotanowego. Do tego dochodzi widmo...
"Natomiast w przypadku kontroli w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, zgodnie z przepisami prawnymi, zarówno unijnymi, jak i krajowymi, rolnik może być powiadomiony o kontroli jedynie w sytuacji, gdy nie zagraża to celowi kontroli" - podaje Agencja.

Wynika to z rozporządzenia unijnego, zgodnie z którym "kontrole na miejscu mogą zostać zapowiedziane, pod warunkiem że nie koliduje to z ich celem lub skutecznością. Zapowiedzenie kontroli następuje z wyprzedzeniem ściśle ograniczonym do niezbędnego minimum i nie przekracza 14 dni".

Do tego w Ustawie o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego jest zapis, że "czynności kontrolne mogą być wykonywane podczas nieobecności rolnika także wówczas, gdy został zawiadomiony o kontroli".

Według ARiMR, z tego wynika wprost, iż nie ma obligatoryjnego obowiązku informowania rolnika o planowanym terminie kontroli w jego gospodarstwie.

kontrole na miejscu, kontrole arimr, arimr, dopłaty bezpośrednie, wymiary działek

Kontrola "na miejscu" tylko z nieba? Technologia ma zastąpić ludzi

Wielu rolników w ostatnich latach doświadczyło tzw. kontroli na miejscu, realizowanej przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Niebawem ma się to całkowicie zmienić. Celem takiej kontroli jest przede...
A w przypadku kontroli w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, tj. tych w zakresie kwalifikowalności powierzchni i w zakresie tzw. wzajemnej zgodności, kontrola może zostać przeprowadzona bez obecności rolnika nawet w sytuacji, gdy został on o niej poinformowany.

"Na podkreślenie zasługuje również fakt, że kontrole w zakresie kwalifikowalności powierzchni ograniczają się jedynie do kontroli w zakresie powierzchni działek rolnych i weryfikacji grupy upraw/uprawy na działce. Podczas tej kontroli nie ma konieczności wizyty w siedzibie gospodarstwa celem np. weryfikacji dokumentacji lub wymogów, w odniesieniu do których obecność rolnika jest niezbędna" - zaznacza Agencja.

Jednocześnie zapewnia o swoich staraniach, aby zapewnić udział rolnika w możliwie jak największej liczbie kontroli, chociaż nie wynika to z przepisów prawa. Możliwe jest to jednak w sytuacji, gdy realizowane są one wyłącznie metodą inspekcji terenowej, polegającej na przeprowadzeniu czynności w terenie (np. pomiar działek, weryfikacja uprawy) jednorazowo w odniesieniu do wszystkich działek w jednym wytypowanym do kontroli gospodarstwie.

dopłaty, arimr

ARiMR przyjmuje papierowe oświadczenia ws. dopłat bezpośrednich

Papierowe dokumenty, które zastępują wnioski elektroniczne o dopłaty bezpośrednie, rolnicy mogą składać od 15 lutego. Do piątku (22 lutego) do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło blisko 25 tys. oświadczeń. Termin...
Inaczej jest w przypadku kontroli realizowanych metodą FOTO, gdzie pomiar powierzchni działek rolnych wykonuje się w oparciu o ortofotomapę (to cyfrowe odwzorowanie terenu wykonane na podstawie zobrazowań satelitarnych), a w terenie przeprowadza się wywiad terenowy.

Ten wywiad jest prowadzony kompleksowo na wszystkich działkach znajdujących się na danym obszarze kontroli (np. w gminie), należących do wielu rolników, a nie przeprowadzany wybiórczo w odniesieniu do działek należących do jednego rolnika.

"Biorąc pod uwagę również fakt, iż działki należące do jednego gospodarstwa mogą znajdować się na kilku obszarach, wówczas rolnik musiałby być wielokrotne informowany o wywiadzie terenowym dla poszczególnych działek, gdyż na każdej z nich wywiad może być przeprowadzany w innym terminie" - wyjaśnia ARiMR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada, że w związku z obowiązującymi przepisami, a także własnymi doświadczeniami, nie planuje modyfikacji zasad powiadamiania rolnika o kontrolach.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu