100 mln euro na małą retencję. Nabór wniosków ruszy już wkrótce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2019,10:30 Aktualizacja: 07-08-2019,11:59
A A A

We wrześniu ruszy nabór wniosków na tzw. małą retencję. Przeznaczone na to będzie 100 mln euro. W pierwszej kolejności dofinansowanie dostaną rolnicy gospodarujący na obszarach zagrożonych wystąpieniem suszy - powiedział PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Susza w kolejnym roku dotyka Polski powodując straty w rolnictwie. Aby temu - choć częściowo zapobiec - w przyszłym roku, w sierpniu, zostanie ogłoszony nabór wniosków na inwestycje związane z nawodnieniem - poinformował minister.

Susza na Warmii i Mazurach. Trwa szacowanie strat

Już 58 gmin z woj. warmińsko-mazurskiego zwróciło się do wojewody o uruchomienie komisji, które oszacują szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody Bożena Ulewicz....

Wyjaśnił, że pieniądze na małą retencję pochodzić będą różnych "przesunięć" środków między działaniami w ramach Programu Rozwoju Obszarów wiejskich 2014-2020.

- Nabór wniosków na inwestycje, które pozwolą na budowę zbiorników wodnych czy studni głębinowych ruszy już we wrześniu, tak by jak najszybciej rolnicy mogli rozpocząć inwestycje - powiedział szef resortu rolnictwa. Dodał, że choć środki na ten cel są duże, to pierwszeństwo w naborze będą mieli rolnicy, których gospodarstwa położone są na terenach, gdzie zwykle występuje susza.

W tym roku największy deficyt wody odnotowany jest w województwie lubuskim, wielkopolskim i łódzkim.

Przypomniał, że jednocześnie przygotowywany jest "duży" program rozwoju retencji, który będzie realizowało ministerstwo gospodarki morskiej. Resort chce wydać m.in. na budowę dużych zbiorników wodnych 14 mld euro, ale środki te pochodzić będą już z nowej perspektywy finansowej UE.

Do końca 2020 r. ma być gotowy plan przeciwdziałania skutkom suszy

W 2020 r. mają się zakończyć prace nad planem przeciwdziałania skutkom suszy (PPPS) - poinformował w poniedziałek resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Gotowe będą w tym czasie także plany gospodarowania wodami i zarządzania...
Jak mówił Ardanowski, w ramach środków, którymi dysponuje resort rolnictwa dofinansowywane będą inwestycje modernizujące już istniejące system nawadniania lub wykonanie w gospodarstwie nowego nawodnienia w postaci np. zbiornika wodnego powierzchniowego.

Jeżeli jednak zrealizowanie takiej inwestycji okaże się niemożliwe, rolnik będzie mógł zbudować ujęcie głębinowe lub zmodernizować instalację zaopatrującą gospodarstwo w wodę. Przewidziana jest też dotacja do zakładania systemów typu deszczownia, choć - zdaniem ministra - są one mało efektywne, gdyż woda szybko paruje z powierzchni gleby.

W ramach inwestycji w nawadnianie musi być zainstalowany system pomiaru wody (jeżeli dotychczas go nie było), umożliwiający mierzenie zużycia wody na poziomie wspieranej inwestycji.

Pomoc będzie przyznawana, jeżeli inwestycja spełni wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, które mają do niej zastosowanie, w szczególnie w zakresie ochrony środowiska i prawa wodnego.

Teraz susza, a za chwilę powodzie. Zmiany klimatyczne robią swoje

W Polsce potrzebna jest długofalowa polityka zarządzania ryzykiem powodziowym - podkreśla Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki. Jak ocenia, kilka elementów, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa powodziowego, można...
Rolnik maksymalnie będzie mógł dostać dofinansowanie do 100 tys. zł, przy czym pomoc zostanie przyznana na inwestycję, której koszty kwalifikowalne wyniosą ponad 15 tys. zł. Wnioski będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wsparcie polegać będzie na refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, (a w przypadku, gdy ubiega się o nie młody rolnik - 60 proc.), poniesionych przez beneficjenta na daną inwestycję.

Jak poinformował resort rolnictwa, projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" został skierowany do Rządowego Centrum Legislacyjnego z prośbą o rozpatrzenie projektu przez komisję prawniczą.

"W związku z powyższym ostateczne brzmienie przepisów, w tym dotyczących katalogu kosztów kwalifikowalnych oraz zasad kwalifikowalności kosztów, będzie znane po zakończeniu prac nad projektem rozporządzenia dla tego typu operacji" - poinformowano.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu