Autor tekstu: Małgorzata Felińska | redakcja@agropolska.pl
11-04-2014,12:50 Aktualizacja: 16-10-2017,20:46
A A A

115 punktów na 120 możliwych zdobył Dawid Koźlinka z Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie podczas okręgowych eliminacji XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych dla województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

- To jeden z najlepszych wyników w 38-letniej historii olimpiady - cieszyła się prof. Ewa Jendrzejczak z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przewodnicząca Komitetu Okręgowego OWiUR.

Dawid Koźlinka, uczeń III klasy technikum także w ubiegłym roku był najlepszy w bloku mechanizacja rolnictwa, a w finale olimpiady zajął szóste miejsce. - Mechanizacja to moja pasja - mówi i zamierza poprawić ubiegłoroczny wynik. A później studiować rolnictwo na UTP w Bydgoszczy.

Mechanizacja albo agrobiznes

11 kwietnia w eliminacjach okręgowych OWiUR wzięło udział kilkuset uczniów szkół średnich, w większości rolniczych. Konkurs odbywał się w dziewięciu okręgach, obejmujących szkoły z kilku województw.

Olimpijczycy, którzy dostali się do eliminacji okręgowych po wygraniu eliminacji szkolnych (25-26 października 2013 r.) mogli sobie wybrać jeden z dziewięciu bloków. We wszystkich okręgach uczniowie rywalizowali w blokach: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, agrobiznes, architektura krajobrazu oraz żywienie człowieka, w niektórych można było też wybrać ogrodnictwo i leśnictwo (Kraków, Poznań, Warszawa) oraz ochronę i inżynierię środowiska (Warszawa i Poznań).

Pytania i zadania

W okręgu bydgoskim eliminacje odbywały się w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Przyjechało na nie 110 uczniów z 33 szkół rolniczych w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim.

- Pytania były trudne, ale poradziliśmy sobie - mówili olimpijczycy, ale członkowie jury, profesorowie UTP w Bydgoszczy przyznawali, że czasem trudności wynikały z błędów w testach przygotowanych przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Eliminacje okręgowe składały nie tylko z części teoretycznej, ale też z praktycznej. Zadania były różne. Uczniowie musieli rozpoznać szkielet zwierzęcia, nazwać niektóre kości, opowiedzieć, z czego składa się aparat udojowy (i samodzielnie go złożyć), rozpoznać kilka próbek pasz i 30 roślin ozdobnych, wyjaśnić symbole na oponach, opowiedzieć, jak uprawić pole po zbiorze ziemniaków i wskazać odpowiednie do tego maszyny, czy upiec rogaliki z ciasta krucho-drożdżowego.

- To święto młodych zdolnych rolników - podsumował Ryszard Kamiński, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, jednego ze sponsorów olimpiady. - Dzisiaj być rolnikiem to nie obciach, ale nobilitacja - mówił i wspominał, że on także 30 lat temu uczestniczył w olimpiadzie jako finalista ze szkoły w Samostrzelu.

- Wszyscy jesteście zwycięzcami, niezależnie od tego, kto zajął jakie miejsce - mówił do olimpijczyków Wojciech Porzych, starosta bydgoski (ZSA-E w Karolewie prowadzi właśnie Starostwo Bydgoskie).

W czerwcu w Nawojowej

Do finału olimpiady przeszło 18 uczniów eliminacji okręgowych w Karolewie - ci, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w poszczególnych blokach.

W kategorii produkcja roślinna pierwsze miejsce zdobył Krystian Putynkowski ze szkoły w Karolewie, II miejsce - Marcin Owczarzak ze szkoły w Gąsawie, III miejsce - Arkadiusz Mrugowski ze szkoły w Sypniewie.

W kategorii produkcja zwierzęca pierwsze miejsce wywalczył Tomasz Parzych ze szkoły w Grudziądzu, II miejsce - Dawid Konwent ze szkoły w Kobylnikach, III miejsce - Barbara Przybysz ze szkoły w Gąsawie.

W kategorii mechanizacja rolnictwa pierwsze miejsce zajął Dawid Koźlinka ze szkoły w Karolewie (zdobywca rekordowych 115 punktów), II miejsce - Damian Owczarzak ze szkoły w Gąsawie, III miejsce - Łukasz Czynsz ze szkoły w Przemystce.

W kategorii agrobiznes zwyciężyła Ewelina Szymańska ze szkoły w Przemystce, II miejsce zajął Mikołaj Kulpa ze szkoły w Bielicach, III miejsce - Michał Nowacki ze szkoły w Tucholi.

W kategorii architektura krajobrazu najlepsza była Marta Głodowska ze szkoły w Bolesławowie, II miejsce zajął Przemysław Betlejewski ze szkoły w Brodnicy, III miejsce - Sylwia Grabowska ze szkoły w Słupsku.

W kategorii żywienie człowieka i gospodarstwo domowe I miejsce wywalczyła Alicja Bartnicka ze szkoły w Rypinie, II miejsce - Aleksander Domieracki ze szkoły w Kościelcu, III miejsce - Katarzyna Brodzik ze szkoły w Słupsku.

Zwycięzcy eliminacji okręgowych we wszystkich blokach 6 i 7 czerwca walczyć będą w finale olimpiady, który w tym roku odbędzie się w Nawojowej (woj. małopolskie). A jest się o co ubiegać - finaliści otrzymają stypendia i wiele innych nagród od sponsorów olimpiady.