Startuje XXXIX edycja OWiUR. Wkrótce eliminacje szkolne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2014,12:00 Aktualizacja: 16-10-2017,22:53
A A A

Już za pięć dni w całej Polsce odbędą się eliminacje szkolne do tegorocznej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W rywalizacji wystartuje prawie 20 tys. uczniów.

Olimpiada, której patronem medialnym jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu "APRA", jest jednym z największych i najbardziej cenionych konkursów wiedzy dla młodzieży w Polsce.

Swoją wyjątkowość zawdzięcza przede wszystkim profesjonalnej organizacji, którą zapewnia Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych składa się z dziewięciu bloków tematycznych (produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska oraz architektura krajobrazu).

Każdy z uczniów biorących udział w zmaganiach najpierw przystępuje do części teoretycznej, a później praktycznej. Eliminacje szkolne mają to do siebie, że bierze w nich udział najwięcej uczniów.

- Młodzi ludzie chcą spróbować swoich sił w określonym bloku tematycznym. W tym roku w naszej szkole do rywalizacji przystąpi łącznie 95 osób - mówi Tadeusz Zduniuk, kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

Podkreśla, że OWiUR jest w szkole bardzo ważnym tematem. - Uczniowie pod okiem nauczycieli cały czas się przygotowują. Każdy chce osiągnąć jak najlepszy wynik - podkreśla Zduniuk.

Warto się starać, bo uczniowie z najlepszymi wynikami zakwalifikują się do eliminacji okręgowych, które zaplanowano w dniach 17-18 kwietnia 2015 r. (lista szkół, w których odbędzie się rywalizacja zostanie zatwierdzona w lutym przyszłego roku).

Wielki finał odbędzie się w dniach 29-30 maja 2015 r. w Olsztynie. To właśnie wtedy odbędą się eliminacje centralne, które są prawdziwym ukoronowaniem wielomiesięcznych przygotowań.

O tym, jak trudno zakwalifikować się do finału świadczy fakt, że podczas 38. edycji OWiUR w eliminacjach centralnych, które odbyły się w czerwcu w Nawojowej koło Nowego Sącza, w dziewięciu blokach tematycznych rywalizowały 222 osoby.

Byli to najlepsi z najlepszych, a więc uczniowie, którzy z powodzeniem przebrnęli najpierw przez eliminacje szkolne, a później okręgowe. W sumie w olimpiadzie na etapie szkolnym startowało 18 tys. uczniów (do rywalizacji okręgowej zakwalifikowało się 1208 osób).

***

Patronem medialnym wydarzenia w tej i w kolejnej edycji OWiUR jest wydawnictwo APRA, które wydaje szereg znanych i cenionych magazynów, w tym między innymi miesięcznik "Rolnik Dzierżawca", "Nowoczesna Uprawa", "Rolniczy Przegląd Techniczny", "Agroenergetyka", "Hoduj z głową bydło" oraz "Hoduj z głową świnie".

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju.

Celem olimpiady jest przede wszystkim rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębienie wiedzy rolniczej, a także umożliwienie najlepszym kontynuowania nauki na wyższej uczelni.

Warto podkreślić, że laureaci eliminacji centralnych zyskują możliwość studiowania na wielu prestiżowych uczelniach rolniczych w kraju.

Poleć
Udostępnij