Podsumowano XXXVIII Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2014,11:45 Aktualizacja: 16-10-2017,22:52
A A A

Na specjalnym posiedzeniu Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach podsumował zakończoną w czerwcu 38. edycję olimpiady i rozpoczął przygotowania do dwóch kolejnych.

Przypomnijmy, finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, której patronem medialnym jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu "APRA", odbył się 6 i 7 czerwca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej (woj. małopolskie).

O zwycięstwo w dziewięciu blokach tematycznych rywalizowały 222 osoby. Byli to najlepsi z najlepszych, a więc uczniowie, którzy z powodzeniem przebrnęli najpierw przez eliminacje szkolne, a później okręgowe. W sumie w olimpiadzie na etapie szkolnym startowało 18 tys. uczniów (do rywalizacji okręgowej zakwalifikowało się 1208 osób).

Perfekcja w każdym momencie

Podczas spotkania w Warszawie prof. dr hab. Andrzej Radecki, który jest przewodniczącym Komitetu Głównego OWiUR podkreślił, że 38. edycja olimpiady przeszła do historii jako wzorcowa. Zarówno pod względem merytorycznym (bardzo wysoko oceniono poziom rywalizacji), ale również organizacyjnym.   

Duża w tym zasługa nie tylko dyrekcji szkoły w Nawojowej, ale przede wszystkim Komitetu Okręgowego OWiUR przy Uniwersytecie Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie, który był gospodarzem eliminacji centralnych.  

W tym roku szkolnym czas na Olsztyn

Po podsumowaniu przyszedł czas na prezentację planów na przyszłość. A te wyglądają bardzo ciekawie, bo eliminacje szkolne do 39. edycji olimpiady rozpoczną się już pod koniec października.

Wszyscy chętni, którzy chcą spróbować swoich sił w zmaganiach powinni się pospieszyć. Zgodnie z przyjętym terminarzem, eliminacje szkolne odbędą się w dniach 24-25 październik 2014 r.

Eliminacje okręgowe zaplanowano w dniach 17-18 kwietnia 2015 r., a eliminacje centralne 29-30 maja 2015 r. w Olsztynie.

Produkcja zwierzęca coraz popularniejsza

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych składa się z dziewięciu bloków tematycznych (produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska, architektura krajobrazu).

Który z nich cieszy się wyjątkową popularnością? Coraz więcej młodych ludzi startuje w bloku produkcja zwierzęca, który wciąż zyskuje na znaczeniu.

Właśnie dlatego podjęto decyzję, aby podczas 40., a więc jubileuszowej olimpiady dołączyć dziesiąty blok tematyczny. W roku szkolnym 2015/2016 będzie to weterynaria.

Lubelskie na jubileusz

Podczas posiedzenia  Komitetu Głównego OWiUR w Warszawie postanowiono również, że gospodarzem finału 40. edycji zmagań Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych będzie województwo lubelskie, a opiekę nad przygotowaniem i organizacją eliminacji centralnych weźmie na siebie Komitet Okręgowego OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

***

Patronem medialnym wydarzenia w tej i w kolejnej edycji OWiUR jest wydawnictwo APRA, które wydaje szereg znanych i cenionych magazynów, w tym między innymi miesięcznik "Rolnik Dzierżawca", "Nowoczesna Uprawa", "Rolniczy Przegląd Techniczny", "Agroenergetyka", "Hoduj z głową bydło" oraz "Hoduj z głową świnie".

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju.

Celem olimpiady jest przede wszystkim rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębienie wiedzy rolniczej, a także umożliwienie najlepszym kontynuowania nauki na wyższej uczelni.

Warto podkreślić, że laureaci eliminacji centralnych zyskują możliwość studiowania na wielu prestiżowych uczelniach rolniczych w kraju.

Poleć
Udostępnij