Dziewięć olimpiad w jednej, czyli eliminacje szkolne OWiUR 2014/2015

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2014,17:40 Aktualizacja: 16-10-2017,22:53
A A A

Blisko 20 tysięcy uczniów z kilkuset szkół w całym kraju, w piątek i sobotę (24-25 października) mierzyło się z zadaniami 39. edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, której patronem medialnym jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu "APRA".

Olimpiada składa się z dziewięciu bloków tematycznych (produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska oraz architektura krajobrazu).

Młodzi ludzie biorący udział w zmaganiach najpierw muszą poradzić sobie z częścią teoretyczną, a później praktyczną wybranego bloku.

- W tym roku nie jest łatwo, ale uczniowie dają sobie radę. Wiedza niektórych z nich naprawdę robi wrażenie - mówi Cezary Kwasiborski, kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie na Mazowszu.

Podkreśla, że najlepsi wezmą udział w eliminacjach okręgowych. - Później być może upragniony finał w Olsztynie i zwycięstwo - zaznacza Kwasiborski.

O laury będzie jednak trudno, bo o tym, aby ich uczniowie wystąpili w eliminacjach centralnych marzy wiele szkół. - Mam nadzieję, że powtórzymy sukcesy z poprzednich lat - zaznacza Anna Bernaciak, dyrektor Zespołu Szkół nr 39 im. prof. Edmunda Jankowskiego w Warszawie.

Placówka ma powody do dumy, bo w roku szkolnym 2013/2014 (w blokach ogrodnictwo i architektura krajobrazu) miała na etapie centralnym aż trzech laureatów.

O dobrych wynikach na etapie okręgowym, a później centralnym myślą również w Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie (Mazowieckie). - Dotychczas nasi uczniowie ocierali się o najwyższe wyróżnienia. Teraz mamy nadzieję, że wreszcie uda się osiągnąć sukces - przekonuje Eliza Dembe-Stańczak, kierownik praktycznej nauki zawodu w szkole, której organem prowadzącym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co z uczniami, którzy pomyślnie przejdą eliminacje szkolne? Uczestnicy OWiUR z najlepszymi wynikami zakwalifikują się do eliminacji okręgowych, które zaplanowano w dniach 17-18 kwietnia 2015 r. (lista szkół, w których odbędzie się rywalizacja zostanie zatwierdzona w lutym przyszłego roku).

Wielki finał odbędzie się w dniach 29-30 maja 2015 r. w Olsztynie. To właśnie wtedy odbędą się eliminacje centralne, które są prawdziwym ukoronowaniem wielomiesięcznych przygotowań.

O tym, jak trudno zakwalifikować się do finału świadczy fakt, że podczas 38. edycji OWiUR w eliminacjach centralnych, które odbyły się w Nawojowej koło Nowego Sącza, w dziewięciu blokach tematycznych rywalizowały "zaledwie" 222 osoby.

Byli to najlepsi z najlepszych, a więc uczniowie, którzy z powodzeniem przebrnęli najpierw przez eliminacje szkolne, a później okręgowe. W sumie w olimpiadzie na etapie szkolnym startowało 18 tys. uczniów (do rywalizacji okręgowej zakwalifikowało się 1208 osób).

***

Patronem medialnym wydarzenia w tej i w kolejnej edycji OWiUR jest wydawnictwo APRA, które wydaje szereg znanych i cenionych magazynów, w tym między innymi miesięcznik "Rolnik Dzierżawca", "Nowoczesna Uprawa", "Rolniczy Przegląd Techniczny", "Agroenergetyka", "Hoduj z głową bydło" oraz "Hoduj z głową świnie".

Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju.

Celem konkursu wiedzy jest przede wszystkim rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębienie wiedzy rolniczej, a także umożliwienie najlepszym kontynuowania nauki na wyższej uczelni.

Warto podkreślić, że laureaci eliminacji centralnych zyskują możliwość studiowania na wielu prestiżowych uczelniach rolniczych w kraju.

Poleć
Udostępnij