Spomlek: ubiegły rok był trudny dla całej branży mleczarskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2017,16:00 Aktualizacja: 10-05-2017,13:27
A A A

Przedstawiciele Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim zwracają uwagę, że 2016 rok przejdzie do historii mleczarstwa.

Pierwsza połowa roku zapisała się jako trudny czas dla producentów i przetwórców mleka, druga zaś jako okres, w którym notowano nagłe wzrosty cen mleka i jego przetworów.

Mimo wszystko, dla Spomleku miniony rok zakończył się bardzo dobrym wynikiem finansowym z przychodami na poziomie 496 mln zł. O 8 proc. w stosunku do roku poprzedniego wzrosła ilość skupowanego mleka.

mleko, krowy mleczne, owub, pfhbipm

Krowy pod oceną produkują 2,5 tys. kg mleka więcej

Średnia wydajność krów będących pod oceną użytkowości w ubiegłym roku wyniosła 7.865 kg mleka. W porównaniu z 2015 oznacza to wzrost o 94 kg. Surowiec pochodzący od krów spod oceny użytkowości, jak informuje Polska Federacja...
Przyczyną wzrostu było zwiększenie produkcji mleka u dostawców Spomleku oraz rozwój bazy surowcowej w oddziale Chojnice i Młynary.

- Zrobimy wszystko, żeby następne dwanaście miesięcy przyniosły nam przynajmniej tyle samo pozytywów, co rok 2016. Będzie to potwierdzeniem zadowolenia członków naszej spółdzielni i klientów, na czym zależy nam najbardziej - mówi Edward Bajko, prezes zarządu spółdzielni.

Dewizą firmy jest bezustanne udoskonalanie swoich produktów ku zwiększaniu satysfakcji klientów, dlatego w ostatnim roku nie mogło zabraknąć innowacyjnych przedsięwzięć i zmian. Co się wydarzyło?

Nowości serowe gratką dla smakoszy

Spomlek zdaje sobie sprawę z tego, że dla smaku sera sprawą kluczową jest jego świeżość. Aby zadbać o najwyższy standard tego parametru, nie tylko w momencie sprzedaży, ale także później, kiedy ser trafi już do konsumenta, wprowadzono innowacyjne opakowania ze struną.

rynek mleka, przetwory mleczarskie, ceny, bydło mleczne

Rynek mleka ma się dobrze, ale jak długo?

Cena mleka w Polsce w marcu według danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła średnio 1,31 złotych za litr i była o 25 groszy wyższa niż przed rokiem. Jak oceniają eksperci doba koniunktura na rynku mleka powinna trwać przynajmniej do...
- Dzięki temu produkt ma szansę zachować świeżość jeszcze długo po pierwszym otwarciu - mówi Aneta Mostowiec, rzecznik prasowy Spomleku. - Ponadto mając na uwadze coraz silniejszy trend prozdrowotny, spółdzielnia wypuściła na rynek nowość: Ser Mleczny - bez barwników i konserwantów. Z myślą o zabieganych klientach, którzy posiłki jedzą w biegu, do sprzedaży trafił ser Salami Serenda w opakowaniu cztery plastry - w sam raz na raz. Jeżeli chodzi o sery to  takie opakowanie jest unikatowe w skali kraju - dodaje Mostowiec.

Proekologiczna firma

Prezes Bajko podkreśla, że jeżeli można poprawić coś w produkcji, tak żeby nie szkodziła ona środowisku, to "my jako władze przedsiębiorstwa mamy obowiązek to zrobić". - Z tego powodu zwróciliśmy się o wsparcie na wdrożenie projektów służących poprawie efektywności energetycznej. Pierwszą inwestycję, której efekt ekonomiczny powiązany jest z ochroną środowiska wprowadziliśmy w Radzyniu Podlaskim. Zmodernizowaliśmy tam istniejący układ odpylania dla kotłowni zakładowej i zautomatyzowaliśmy proces spalania i odzyskiwania ciepła ze spalin - zaznacza Edward Bajko.
mleko surowe, mleczarnie, hodowcy bydła, dostawy mleka

Dostawy mleka w Polsce jedne z najwyższych w Europie

Dostawy mleka do skupu w pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. zmniejszyła się niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej – informuje TVP 1. Jedynie w Polsce i we Włoszech odnotowano wzrost produkcji tego surowca. Mleczarnie w...
Mniejsze zużycie energii to niższe koszty dla firmy oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w którym żyjemy. Spomlek ma przyznane świadectwa białych certyfikatów. Potwierdzają one zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej. Białe certyfikaty posiadają prawa majątkowe i są przedmiotem obrotu na towarowej giełdzie energii.

Nagrody i wyróżnienia

Zdobyte w 2016 roku laury były ukoronowaniem całorocznych wysiłków włożonych w pracę. Salami marki Serenada otrzymało godło Doceń Polskie Top Produkt. Jest to wyróżnienie przyznawane przez lożę ekspertów i promuje wysoką jakość produktów dostępnych na rynku.

Z kolei sery z Radzynia Podlaskiego zyskały prestiżową nagrodę konsumentów - miano Serowego Króla podczas Ogólnopolskiego Święta Sera - Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa w Olsztynie.

Nie można także nie wspomnieć o nagrodzonym Serze Szafir, który otrzymał złoty medal podczas Kulinarnego Konkursu Sera Good Cheese 2016. Wyniki konkursu i wręczenie nagród odbyły się podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego.

Kolejne wyzwania

Zarząd spółdzielni podkreśla, że w 2017 roku jest kontynuowana przyjęta strategia rozwoju firmy. Na ten rok planowana jest między innymi finalizacja budowy nowej, zautomatyzowanej linii serowarskiej w oddziale Chojnice.

pasze gmo, sektor mleczarski, mleko, krowy, bydło, spomlek, pasze wollne od gmo

Mleko ma być wolne od GMO. Na rynku szykuje się rewolucja

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego wdraża program eliminacji pasz GMO. Firma zamierza przejść ze skupu mleka produkowanego w oparciu o pasze tradycyjne na skup surowca wytwarzanego bez użycia pasz z roślin modyfikowanych...
Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek jest jednym z największych polskich producentów sera żółtego. Spółdzielnia znana jest przede wszystkim, jako producent specjalizujący się w wytwarzaniu serów szlachetnych, wprowadzający na polski rynek nowe gatunki. W 2015 roku wyprodukowała blisko  22,6 tys. ton serów typu holenderskiego i szwajcarskiego.

Jako pierwsza w Polsce zaoferowała ser z oczkami (Radamer) oraz ser długodojrzewający (Bursztyn). Oprócz kilku gatunków serów żółtych, produkuje m.in. artykuły proszkowane (mleko, maślanka i serwatka), masło. Są one wytwarzane w czterech lokalizacjach: w głównym zakładzie produkcyjnym w Radzyniu Podlaskim oraz w oddziałach w Parczewie, Chojnicach i Młynarach (okolice Elbląga).

Spomlek to ponad 100 lat tradycji spółdzielczości na ziemiach Podlasia. Obecnie należy do ponad 1700 udziałowców, wśród których 1300 osób to rolnicy indywidualni - dostawcy, a ponad 400 to pracownicy spółdzielni.

Zatrudnienie w zakładach wynosi ponad 700 osób. Celem spółdzielni jest zarówno osiąganie optymalnych wyników finansowych, jak i zapewnienie możliwie najwyższych stawek za mleko o jak najwyższej jakości. W ubiegłym roku spółdzielnia przerobiła ponad 270 mln litrów mleka krowiego.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu