Polskie biotechnologie wchodzą na odległy rynek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2019,11:20 Aktualizacja: 08-04-2019,11:42
A A A

Specjalizująca się w badaniach i wdrażaniu biotechnologii firma Bio-Gen przeprowadzi próby detoksykacji wód wokół szybów naftowych w Katarze przy użyciu specjalnie wyizolowanych i wyhodowanych mikroorganizmów.

Próby wykorzystania opracowanych przez polskich naukowców zestawów drobnoustrojów do oczyszczania środowiska z substancji ropopochodnych to kolejny etap działalności firmy z Namysłowa na terenie państw arabskich.

Adam Kuzdraliński

Biotechnologia dla ochrony roślin

Firma Nexbio z Lublina oferuje innowacyjne rozwiązania biotechnologicznych na potrzeby  ochrony roślin. Proponuje zastosowanie metod badań mikroorganizmów saprofitycznych oraz patogennych, pozwalających m.in. na całkowitą identyfikację...

W ubiegłym roku Bio-Gen rozpoczął badania nad opracowaniem technologii pozwalającej wykorzystać liście palmowe do produkcji kiszonek dla zwierząt.

- Będziemy prowadzili badania nad detoksykacją wody przy pomocy droboustrojów, które w naturalny sposób przerabiają produkty ropopochodne w nieszkodliwe dla środowiska substancje. Mamy szczepionkę, na którą składają się mikrooganizmy doskonale sobie radzące ze smołami pogazowymi - mówi Artur Kleina, prezes spółki.

- Przygotowujemy także odmianę, rozkładającą np. plamy z olejów silnikowych i im podobnych. Można powiedzieć, że sięgamy po naturalne i skuteczne sposoby bezpiecznego sprzątania po działalności człowieka - powiedział Kleina.

Kolejnym efektem wizyty w Katarze jest zaproszenie polskiej firmy do udziału w pilotażowym programie wspieranym przez światowego lidera w produkcji ogniw fotowoltaicznych, zagraniczne uczelnie (m.in. z Holandii, Niemiec i Kataru) oraz lokalne władze.

pasza, żywienie zwierząt

Biotechnologia morska w hodowli zwierząt

Żywienie jest jednym z podstawowych działów w produkcji zwierzęcej, w którym nowe technologie oraz innowacje wpłynęły na olbrzymi postęp. Znalazło to odzwierciedlenie w wyraźnym wzroście wydajności produkcji oraz w znacznej poprawie...

Projekt ma na celu rozwój ekologicznego rolnictwa szklarniowego dostosowanego w tamtejszych warunków środowiskowych (wysokie temperatury, niska wilgotność powietrza). Według założeń programu badawczego, wdrożenie nowych rozwiązań może zrewolucjonizować rolnictwo szklarniowe na całym świecie.

- Klienci z państw arabskich są bardzo wymagający, ale to bardzo perspektywiczny rynek, gdzie stawia się na najnowocześniejsze i ekologiczne rozwiązania. Powtórny wybór naszej firmy do współpracy to dla nas wyróżnienie, bo o tamte rynki walczą najsilniejsi z całego świata - uważa prezes Bio-Genu.

Założona trzydzieści lat temu w Opolu firma jest jednym z czołowych w kraju producentów m.in. preparatów dla roślin i gleby, probiotyków, bioutylizatorów stosowanych w rolnictwie, sadownictwie, hodowli zwierząt oraz preparatów do rekultywacji zbiorników wodnych.

Produkty Bio-Genu są sprzedawane do kilkudziesięciu państw całego świata. Spółka o całkowicie polskim kapitale prowadzi produkcję w zakładach na terenie województwa opolskiego i łódzkiego. W ubiegłym roku oddała do użytku nowe centrum badawczo-produkcyjne w Łodzi.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu