Biotechnologia dla ochrony roślin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Nexbio (art) | REDAKCJA@AGROPOLSKA.PL
08-10-2017,7:50 Aktualizacja: 08-10-2017,7:50
A A A

Firma Nexbio z Lublina oferuje innowacyjne rozwiązania biotechnologicznych na potrzeby  ochrony roślin. Proponuje zastosowanie metod badań mikroorganizmów saprofitycznych oraz patogennych, pozwalających m.in. na całkowitą identyfikację organizmów zagrażających różnego rodzaju uprawom (zboża, owoce twarde i miękkie, warzywa), a także na ich ilościowe określenie.

Nowoczesne metody badawcze umożliwiają wczesną detekcję zagrożeń chorobowych na uprawach zanim są widoczne gołym okiem. Analizy DNA prowadzone pozwalają na bardzo wczesne wykrywanie chorób roślin uprawnych, nawet na 1-5 miesięcy przed ich wystąpieniem.

Jest to możliwe dzięki temu, że stosowane jest technologia pozwalająca wykryć nawet jedną komórkę mikroorganizmu atakującego roślinę, zanim choroba, którą on powoduje, wywoła poważne straty w uprawie.

ziarno siewne, pszenica

Zaprawianie materiału siewnego

Zaprawianie materiału siewnego to dobry, bezpieczny i tani sposób na zabezpieczenie roślin przed chorobami. Chroni plantacje pszenicy ozimej przed wieloma groźnymi sprawcami chorób grzybowych, których często nie można zwalczyć...

Możliwe jest zindywidualizowany dobór środków ochrony roślin, przez co ochrona jest skuteczniejsza. W efekcie następuje obniżenie kosztów ochrony, bo stosuje się tylko te środki, które zwalczają rzeczywiście istniejące choroby. Plony wzrastają, a uprawa staje się bardziej przyjazna dla środowiska, bo zużywana jest mniejsza ilość pestycydów.

Firma dostarcza specjalne pojemniki do pobierania fragmentów roślin (podstawy źdźbła, liścia i kłosa) wraz z instrukcją pobierania próbek. Zebrane przez rolnika/doradcę rolniczego próbki trafiają do laboratorium. W ciągu 14 dni od otrzymania próbek dokonywana jest analiza pod kątem obecności mikroorganizmów powodujących choroby roślin (patogenów) i udostępniany jest raport z badań wraz z rekomendacjami w zakresie substancji aktywnych, jakie należy stosować w kolejnej fazie oprysków. 

Stosowana metoda polega na badaniu patogenów roślin, pozwalająca na stuprocentową identyfikację organizmów zagrażających uprawom pszenicy, a także na ich ilościowe określenie. Jest ona dokładniejsza i szybsza w porównaniu do tradycyjnych metod identyfikacji mikrobiologicznej.

Zastosowanie molekularnych metod badań patogenów umożliwia m.in. ich jakościową ocenę obecności (przypisanie do gatunku/podgatunku). Pozwala także określić ich liczebność oraz stwierdzić ich występowanie w glebie.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej