Pierwszy Polak na tak prestiżowym stanowisku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2018,13:35 Aktualizacja: 20-12-2018,13:46
A A A

Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej został wybrany na szefa Grupy Dialogu Społecznego do spraw Drobiu i Jaj.

To ciało doradcze Komisji Europejskiej w zakresie sektora produkcji mięsa drobiowego oraz jaj wylęgowych i konsumpcyjnych. Grupa zrzesza wszystkich reprezentantów łańcucha produkcji na szczeblu unijnym.

drób, mięso, konferencja w Józefowie, Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, konferencja

Piotr Kulikowski nowym prezesem KRD-IG

Walne Zgromadzenie Członków Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej zdecydowało o zmianie na stanowisku prezesa organizacji. 14 czerwca 2018 r. w Józefowie pod Warszawą Piotr Kulikowski został powołany na prezesa zarządu KRD-IG....

W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele hodowców i producentów drobiu stowarzyszeni w Copa-Cogeca, reprezentanci sektora uboju i przetwórstwa mięsa oraz jaj zrzeszeni w a.v.e.c. oraz EUWEP, a także członkowie europejskich organizacji handlowych, konsumenckich czy ochrony praw zwierząt.

Grupa Dialogu Społecznego ds. Drobiu i Jaj spotyka się dwa razy do roku w ramach całodniowych posiedzeń. Tematyka spotkań dotyczy wszystkich zagadnień związanych z branżą drobiarską - m.in. rynku mięsa i jaj, pasz, regulacji marketingowych, zdrowia i dobrostanu zwierząt, dostępu do rynków państw trzecich oraz importu do UE.

Wnioski i postulaty wypracowywane podczas posiedzeń kierowane są później do Komisji Europejskiej.

- Jestem dumny, że Grupa Dialogu Społecznego ds. Drobiu i Jaj przy Komisji Europejskiej zaufała mi i powierzyła tak odpowiedzialne stanowisko. Dodam, że po raz pierwszy w historii funkcjonowania tego ciała doradczego przewodniczącym został reprezentant Polski - powiedział Dominiak.

gęsina, eksport gęsiny, honkong, handel drobiem, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Hongkong największym importerem naszej gęsiny. To spore zaskoczenie

Od wielu lat największymi odbiorcami mięsa gęsiego produkowanego w Polsce byli Niemcy i Francuzi. Teraz - po analizie danych za pierwszych siedem miesięcy - zdarzyła się rzecz niezwykła. Największym wartościowo importerem stał się... Hongkong. -...

- To duże wyróżnienie, podyktowane zapewne pozycją naszego kraju na arenie międzynarodowej, jednakże osiągniecie tej funkcji nie byłoby możliwe bez wieloletniej pracy Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej oraz jej aktywnej postawy w Brukseli. Kierowanie grupą daje szereg narzędzi które, umiejętnie wykorzystane, pozwalają realnie wpływać na politykę Komisji Europejskiej wobec unijnego sektora drobiarskiego - dodał.

A ten mimo wielu sukcesów zmaga się - bądź będzie wkrótce się zmagać - z wieloma wyzwaniami, jak import mięsa z Ukrainy z pominięciem stawek celnych, próbami powrotu brazylijskich producentów na rynek europejski czy wreszcie Brexitem.

- Cel, jak postawiłem przed sobą, to przede wszystkim podejmowanie działań, które pozwolą grupie jak najlepiej zadbać o interesy unijnych hodowców i producentów. Ważną kwestią jest dla mnie również stałe wzmacnianie pozycji europejskiego drobiu na świecie - podsumował Łukasz Dominiak.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu