Grupa Kazgod i Dalgety Agra Polska łączą siły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2015,15:10 Aktualizacja: 18-08-2015,15:28
A A A

Grupa Kazgod i Dalgety Agra Polska zdecydowały o połączeniu w jedną, silną i bardziej konkurencyjną organizację. Tym samym Dalgety, jako firma kupująca, przejmuje odpowiedzialność za Agro Bakałarzewo, Kazgod i Agro-Plus - od dziś firm partnerskich Dalgety.

Transakcja warta 92,5 mln zł czyni z Dalgety wicelidera na rynku agrochemicznym i siewnym.

"Dalgety Agra Polska jest pionierem konsolidacji w Polsce, gdzie rynek agrochemiczny zintegrowany jest w 10 proc. Połączenie sił Kazgodu i Dalgety wyprzedza trendy znane choćby z rynku brytyjskiego czy niemieckiego, gdzie konsolidacja wynosi 25-30 proc." - czytamy w specjalnym komunikacie.

Dalgety po transakcji z powodzeniem będzie mogła odpowiedzieć na wyzwania rynku w następnych latach i przygotować się do kolejnych przejęć.

- Nie ma dwóch takich podmiotów na polskim rynku, które pasują do siebie równie dobrze jak Grupa Kazgod i Dalgety. Nasze firmy prawie nigdzie ze sobą nie konkurowały, 95 proc. naszych klientów nie pokrywa się. Połączenie żadnych innych firm w branży na polskim rynku nie dawałoby tak silnej pozycji i tak dobrych perspektyw na przyszłość - mówi Rafał Prendke, dyrektor zarządzający Dalgety Agra Polska.

Po połączeniu biznes zostanie uporządkowany w ramach dwóch kluczowych dywizji. Dalgety i Agro Bakałarzewo zajmą się sprzedażą do gospodarstw, a Kazgod zaopatrzeniem sklepów.

Firma będzie mogła poszczycić się większą siłę zakupową, szerszą gamą produktów, największą ofertą na wyłączność i lepszym dotarciem do klientów.

- Po połączeniu staniemy się wiceliderem rynku z doskonałą pozycją do negocjowania lepszych cen i kreowania marży, sprzedawania nowych produktów i produktów na wyłączność oraz rozbudowy sieci sprzedaży - tłumaczy Prendke.

Dalgety po transakcji trafi na listę 100 największych przedsiębiorstw w Polsce. Same wpływy Kazgodu w 2014 roku wyniosły 837 mln zł, z czego 4,5 mln zł stanowił zysk brutto.

Przychody Dalgety w 2014 roku to 958 mln zł i 23,2 mln zł zysku brutto. Kolejne 3-5 lat mają przynieść dynamiczny rozwój firmie w nowej strukturze.

Dalgety zamierza zainwestować w następnych 3 latach ponad 20 mln zł w rozwój produkcji nawozów dolistnych i rozwój infrastruktury do produkcji nasion.

Zgodnie z polskim prawem transakcja zakupu ma charakter warunkowy. Zgodę na połączenie firm musi wydać UOKiK, który na decyzję ma 90 dni. Przy niskiej, 10- procentowej konsolidacji polskiego rynku agrochemicznego i siewnego, ryzyko odmowy ze strony regulatora przez ekspertów branży uznawane jest za marginalne.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"