Grupa Azoty redukuje zanieczyszczenia i zapowiada kolejne działania chroniące środowisko

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-01-2022,12:55 Aktualizacja: 04-01-2022,13:14
A A A

Grupa Azoty w 2020 r. zmniejszyła o 20 proc. emisję gazu cieplarnianego - podtlenku azotu, a o ponad 17 proc. emisję pyłu PM 2.5. Zapowiada kolejne działania w zakresie ochrony środowiska, m.in. na rynku nawozów.

Chemiczny gigant w zintegrowanym raporcie za 2020 r. poinformował, że w porównaniu do roku 2019 zmniejszył o 10 proc. zapotrzebowanie na paliwa do wytwarzania energii, o 20 proc. emisję gazu cieplarnianego - podtlenku azotu. O ponad 17 proc. spadła emisja pyłu PM 2.5, a o 5 proc. zredukował liczbę odpadów.

ceny i produkcja nawozów, Tomasz Hinc, Grupa Azoty

Przychody Grupy Azoty wyższe niż przed rokiem

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Azoty wrosły w trzecim kwartale bieżącego roku do 3 mld 882 mln zł i były o 1 mld 466 mln zł wyższe niż w analogicznym okresie 2020 roku. W komunikacie podano również, że wynik EBITDA wzrósł...

Grupa Azoty wskazała także, że jej celem jest ochrona zasobów naturalnych, realizowana dzięki efektywnemu zagospodarowaniu surowców, wprowadzaniu na rynek nowych katalizatorów zmniejszających emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, czy opracowywanie efektywniejszych formuł nawozowych.

- Jako Grupa Azoty doskonale rozumiemy, że zmiany proklimatyczne wymagają zaangażowania środowisk biznesowych. Dążenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych, wdrażanie rozwiązań dekarbonizacyjnych, ale również szerzej - wszystkie zagadnienia związane z Europejskim Zielonym Ładem to kwestie, które wymagają mądrych i szybkich działań - podkreślił Tomasz Hinc, prezes GA. Jak dodał, równie ważna w kontekście prowadzenia działalności i komunikacji z interesariuszami jest konieczność przygotowania się na nowe wymogi związane z taksonomią.

- Przed nami trudny, ale ważny okres przemiany i kontynuacji tworzenia wartości w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy do tych zmian gotowi, bo wiemy, że przez działania obniżające naszą emisyjność, zwiększamy konkurencyjność i otwieramy nowe możliwości biznesowe - zaznaczył szef GA.

W październiku 2021 r. spółka ogłosiła projekt "Zielone Azoty". Zakłada ograniczenie zużycia energii elektrycznej "systemowej" produkowanej z węgla do poziomu poniżej 50 proc. energii łącznie zużywanej. W perspektywie 2030 roku nakłady inwestycyjne Azotów na projekty "zielone" i dekarbonizacyjne mają pochłonąć około 2,7 mld zł.

Grupa Azoty to lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Zajmuje się też produkcją melaminy, poliamidu, alkoholi OXO, plastyfikatorów czy bieli tytanowej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt