Grupa Azoty Police na coraz większym plusie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2016,15:00 Aktualizacja: 11-03-2016,18:14
A A A

Grupa Azoty Police osiągnęła w 2015 r. przychód na poziomie 2 mld 742 mln zł - poinformował w piątek zarząd spółki. To o 330 mln zł lepszy wynik niż osiągnięty w 2014 r. .

- Wynik EBITDA, czyli nadwyżka środków pieniężnych za cały rok wyniósł z kolei 293 mln zł i jest o 120 mln zł większy, niż uzyskany w poprzednim roku. Są to środki, którymi możemy się podzielić z akcjonariuszami, pracownikami, a także przeznaczać je na rozwój naszej spółki i dalsze inwestycje - ujawnia Wojciech Naruć, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police.  

Grupa Azoty,wyniki finansowe,Azoty,Puławy,przychody,sprzedaż

Grupa Azoty publikuje ważne dane. Kolejny pozytywny kwartał

Grupa Azoty zakończyła okres trzeciego kwartału przychodami ze sprzedaży na poziomie 2,4 mld zł (wobec 2,3 mld zł w analogicznym okresie 2014 r.) przy zysku netto na poziomie 82 mln zł (wobec 9 mln zł w analogicznym okresie 2014 r.). W ujęciu...

Firma uruchomiła także zadanie inwestycyjne, którego efektem będzie instalacja do produkcji propylenu metodą PDH. - Zakończyliśmy pierwszy etap inwestycji pozyskując dokumentację tzw. Basic Engineering. Pozyskaliśmy również na koniec roku deklaracje z banków chętnych chętne do finansowania tej dużej inwestycji - powiedział Naruć.

Dodał, że nakłady inwestycyjne na budowę instalacji do produkcji propylenu sięgną 1,7 mld zł. Za trzy, cztery lata Grupa Azoty Police dzięki nowej inwestycji dwukrotnie zwiększy swoje przychody i zyski. Powstanie instalacja dorównująca wielkością istniejącym zakładom, w której zatrudnienie znajdzie kilkaset osób. Projekt zakłada także rozbudowę polickiego portu.

Na uzyskanie dobrych wyników spółki wpłynęły m.in.: umocnienie pozycji w Senegalu, gdzie spółka dzięki swoim złożom ma dostęp do własnych surowców i może negocjować korzystniejsze ceny od pozostałych dostawców z Afryki, a także zmniejszenie zużycia surowców i liczby awarii.

- Można powiedzieć, że mimo wypłat dywidend w przeszłości, mimo intensywnych programów inwestycyjnych, wielu działań optymalizacyjnych, a wcześniej restrukturyzacyjnych spółka jest całkowicie oddłużona i co najważniejsze przygotowana do realizacji bardzo dużych programów inwestycyjnych - zaznaczył Naruć.

Police poinformowały także, że przez ostatnie pięć lat wypracowano w spółce 13 mld zł przychodów, 1,2 mld zł EBITDA, 731 mln zł zysku netto, a także poniesiono nakłady inwestycyjne w wysokości 824 mln zł. Akcje spółki z poziomu 7,5 zł na koniec 2010 r. wzrosły do poziomu 27,5 zł na koniec 2015 r.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W 2014 r. przychody Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA wyniosły 2,4 mld zł przy zysku netto na poziomie 83 mln zł.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej