„Budujemy populację owadów zapylających®” startuje po raz czwarty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sumi Agro (bea) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2016,10:05 Aktualizacja: 26-03-2016,9:36
A A A

Sumi Agro Poland już od 10 lat prowadzi działalność edukacyjną w zakresie ochrony i bezpieczeństwa owadów zapylających. W tym sezonie, ma miejsce kolejna, IV już odsłona akcji „Budujemy populację owadów zapylających®”.

W tym sezonie

W ramach tegorocznej kampanii Sumi Agro Poland:

  • przekaże 1000 domków z gniazdami murarki ogrodowej;
  • zorganizuje spotkanie w Centrum Murarkowym, gdzie będzie można zobaczyć jak żyje i pracuje murarka ogrodowa, specjaliści opowiedzą o biologii i hodowli tego owada, a producenci podzielą się opiniami i spostrzeżeniami wynikającymi z ich doświadczeń odnośnie wprowadzania murarki na plantacje i do sadów

Historia działalności

Kampania „Ochrona roślin bezpieczna dla pszczół”, poświęcona głównie pszczole miodnej i jej znaczeniu w agrocenozach (realizowana od 2006 r.), zapoczątkowała edukacyjną działalność firmy Sumi Agro w zakresie ochrony owadów zapylających. Od 2013 r. działania edukacyjne firmy zostały rozszerzone, a „bohaterką” kampanii w nowej odsłonie pt. „Budujemy populację owadów zapylających®” została murarka ogrodowa.

murarka_kokon

Zimowanie murarki ogrodowej

Murarki ogrodowe są aktywne mniej więcej od początku kwietnia (zależnie od przebiegu temperatury wiosną) do końca maja. Resztę roku dorosłe postaci pszczół spędzają wewnątrz kokonów czekając do kolejnej wiosny. Z tego powodu ważne...

Akcja w liczbach

Rolnikom i ogrodnikom organizatorzy przekazali dotychczas ponad 5 500 małych gniazd, w których rozwijają się i żyją populacje murarki oraz prawie 200 skrzyń gniazdowych tego owada. Zainicjowano powstanie Centrów Murarkowych, które pełnią funkcję ośrodków pokazowych, gdzie można zapoznać się z hodowlą murarki ogrodowej, zobaczyć jak pracuje na kwiatach i jakie efekty przynosi ta aktywność. W Centrach Murarkowych organizowane były spotkania ze specjalistami, udzielającymi szczegółowych informacji o hodowli, biologii, zachowaniu i znaczeniu murarki ogrodowej.

Tegoroczne działania

Akcja „Budujemy populację owadów zapylających®” cieszy się ogromnym, wciąż rosnącym, zainteresowaniem producentów rolnych i sadowników, którzy mają świadomość jak ważnym czynnikiem plonotwórczym jest obecność owadów zapylających na plantacjach oraz w sadach i jagodnikach. Wzrost wiedzy dotyczącej owadów zapylających, a szczególnie murarki ogrodowej oraz chęć kontynuacji podjętych działań plonotwórczych powodują, że producenci coraz częściej podejmują próby, zazwyczaj zakończone sukcesem, samodzielnej hodowli murarki ogrodowej. W ramach tegorocznej kampanii firma będzie informować o tym, jak prowadzić chów tej pszczoły, podzieli się opiniami i spostrzeżeniami producentów na temat zalet i problemów związanych z hodowlą oraz będzie wspierać wysiłki w budowaniu populacji owadów zapylających fachową wiedzą i doradztwem.

Budujemy populację owadów zapylających – nadszedł czas działania!

Obecność owadów zapylających na plantacjach kwitnących roślin uprawnych gwarantuje nie tylko uzyskanie odpowiedniej wielkości i jakości plonu, ale jest także niezbędnym elementem zachowania bioróżnorodności ekosystemu rolniczego....

Owad „idealny” do chowu

Dziko żyjąca pszczoła, murarka ogrodowa (rodzima dla Polski), jest gatunkiem łatwo przystosowującym się do warunków zapewnionych jej przez człowieka, co w dużej mierze wynika z faktu, że jest owadem synantropijnym i antropofilnym. Skłonność do zajmowania sztucznych gniazd, tworzenie kolonii oraz duża dynamika rozrodcza, bogate preferencje pokarmowe i brak agresywności predysponują murarkę do chowu na większą skalę. Warto podkreślić, że hodowla tego owada może stanowić ciekawe i pożyteczne zajęcie, które wymaga minimalnych nakładów pracy.

Na stronie www.sumiagro.pl/zapylacze trwają zapisy do tegorocznej edycji akcji, gdzie za pomocą specjalnego formularza można zamówić gniazdo z murarką ogrodową.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu