Największy odbiorca unijnego drobiu wprowadza cła importowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
07-02-2017,11:20 Aktualizacja: 07-02-2017,11:50
A A A

Republika Południowej Afryki wprowadziła nowe środki ochronne wobec mięsa kurcząt z UE. To tymczasowe cła importowe w wysokości 13,9 proc. na mrożone elementy kurcząt z kością.

Restrykcje handlowe będą póki co obowiązywały do 3 lipca. Decyzja została podjęta pod wpływem skarg zgłaszanych przez lokalnych producentów. Eksperci podkreślają, że RPA jest największym odbiorcą mięsa kurcząt z UE - informuje FAMMU/FAPA.

ptasia grypa, ewa lech, drób, lubuskie, utylizacja ptaków, hodowcy drobiu

Miliony złotych trafiają na konta hodowców drobiu

W Polsce wykryto dotychczas 43 ogniska ptasiej grypy u drobiu oraz 40 przypadków u dzikich ptaków. Zutylizowano ok. 1,1 mln sztuk drobiu, w tym ok. 1 mln w woj. lubuskim, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - poinformowała Ewa Lech,...

W pierwszych 11 miesiącach 2016 roku wysyłki ze Wspólnoty do tego afrykańskiego państwa wyniosły prawie 250 tys. ton, czyli 18 proc. całkowitego wywozu. Import z UE i USA zagraża jednak lokalnym producentom, którzy domagali się od rządu zmniejszenia dostaw z innych krajów.

Już w 2014 r. władze RPA nałożyły cła antydumpingowe w imporcie mięsa kurcząt z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Opłaty zostały przedłużone na 2015 r., na czym skorzystali inni unijni dostawcy - przede wszystkim Hiszpania, Belgia i Francja.

Nowe cła mogą jednak okazać się zbędne, ponieważ Republika Południowej Afryki zawiesiła w międzyczasie import drobiu z kilku państw UE ze względu na ptasią grypę.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu