Zbierają pieniądze na centrum przemysłu rolno-spożywczego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2017,8:30 Aktualizacja: 19-05-2017,8:52
A A A

Województwo opolskie przekaże 2 mln złotych na budowę w Prószkowie, na terenach należących do Uniwersytetu Opolskiego, międzynarodowego centrum przemysłu rolno-spożywczego. Umowę w tej sprawie podpisały samorząd województwa i władze Uniwersytetu Opolskiego.

Całkowity koszt projektu to 42 mln złotych. Żeby skorzystać z dotacji UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, konieczne jest zgromadzenie 10 mln złotych wkładu własnego.

opolszczyzna, budowa dróg, przebudowa dróg, drogi dojazdowe do pól, transport rolniczy

Podzielili miliony i zainwestują w drogi dojazdowe do pól

Kolejne województwo rozdzieliło pieniądze pochodzące z opłat wnoszonych przez inwestorów za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. W Opolskiem pula wyniosła 3,6 miliona zł. Zgodnie z przepisami jest to dochód samorządu...

Powiat opolski przekaże na ten cel 1,5 mln złotych. Kolejne dwa miliony da samorząd wojewódzki. Trwają rozmowy z zakładami azotowymi w Kędzierzynie-Koźlu, które mogłyby uzupełnić brakującą kwotę.

Obiekty w Prószkowie mają już bogatą tradycję w uprawie roślin. W okresie przedwojennym obejmowały kilkadziesiąt hektarów powierzchni i stanowiły bazę niemieckiej Królewskiej Akademii Nauk, a po wojnie były częścią zespołu szkół ogrodniczych z parkiem. Obecnie są własnością Uniwersytetu Opolskiego.

Projekt został już zaakceptowany przez Instytucję Zarządzającą w ramach pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Zostanie wybudowana część naukowo-badawcza i część naukowa. Jeden z budynków powstanie w Opolu, a drugi w samym Prószkowie, na terenie otrzymanym przez gminę i będzie dedykowany przemysłowi rolno-spożywczego.

W przyszłości zagospodarowanych ma również zostać 70 hektarów terenu obok planowanej inwestycji. W planach jest utworzenie tam parku z ogrodem botanicznym.

- Od początku intensywnie współpracujemy z Uniwersytetem Opolskim. Departament Koordynacji Programów Operacyjnych zaangażował się w pomoc i odpowiednie przygotowanie dokumentacji. Jest to nasza wspólna troska - powiedział Andrzej Buła, marszałek województwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement