Włodarze gmin wiejskich murem za zatrzymaną wójt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2019,8:50 Aktualizacja: 22-07-2019,8:56
A A A

Zarząd Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wyraził zdecydowany sprzeciw w stosunku do działań podjętych w ostatnich dniach wobec Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik, wójta gminy Lesznowola (woj. mazowieckie).

Według śledczych, dopuściła się m.in. do nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami gminnymi. Miało się to stać poprzez zawarcie w 2013 r. i 2014 r. umów dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych.

Wójt zatrzymana przez CBA

Blisko 4 mln zł szkody w majątku gminy poprzez niezasadne wypłacanie odsetek od zerwanej umowy i umarzanie należności podatkowych zarzuca Centralne Biuro Antykorupcyjne wójt gminy Lesznowola na Mazowszu. "W toku prowadzonych czynności...

"Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy. Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012-2015, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek, w celu osiągnięcia przez te spółki korzyści majątkowej w wysokości ok. 2,6 mln zł" - podało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jego funkcjonariusze zatrzymali szefową gminy Lesznowola 10 lipca. Została doprowadzona do prokuratury, gdzie usłyszała zarzuty. Sąd nie zgodził się jednak z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanej na 3 miesiące.

15 lipca kobieta wróciła do pracy, ale czekali już na nią przedstawiciele CBA, wręczając postanowienie prokuratury o zakazie wykonywania czynności służbowych. Oznacza to, że nadal pełni funkcję wójta, ale nie może np. podpisywać decyzji administracyjnych czy innych pism.

Radni gminy oburzeni zatrzymaniem wójt przez CBA

W podwarszawskiej gminie Lesznowola nie milkną komentarze po zatrzymaniu w ubiegłym tygodniu wójt Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik. Wielu mieszkańców dziwi się zakrojonej na szeroką skalę akcji CBA z 10 lipca i zwraca uwagę, że cała...

W obronie wójt Lesznowoli wystąpił Zarząd Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

"Mając na uwadze trwające od dwóch lat postępowanie i pełną otwartość pani Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik w wyjaśnieniu podejmowanych przez nią działań i decyzji w ramach pełnionej funkcji wójta, niezrozumiałym było jej zatrzymanie. Należy podkreślić, że włodarze gmin, podejmując decyzje administracyjne, często muszą się kierować wieloma bardzo złożonymi przesłankami, które mogą być obarczone ryzykiem, analogicznym jak w działalności gospodarczej. Jednak zawsze kierują się przede wszystkim dobrem lokalnych społeczności" - czytamy w oświadczeniu ZGWRP.

W jego opinii, o ile zajdzie taka potrzeba, to sąd powinien rozstrzygnąć racje stron, a w międzyczasie nie powinny być stosowane niczym nie uzasadnione szczególne środki zapobiegawcze.

"Maria Jolanta Batycka-Wąsik jest osobą o wielkich zasługach w działaniu na rzecz lokalnej społeczności. Od 20 lat, od kiedy pełni funkcję wójta gminy Lesznowola, niezmiennie ma bardzo wysokie poparcie i zaufanie mieszkańców, a sama zawsze na pierwszym miejscu stawia ich dobro. Ufamy w szybkie i sprawiedliwe wyjaśnienie sprawy" - pisze Związek.

Warto dodać, ze CBA kontroluje obecnie Urząd Miejski w Strzyżowie na Podkarpaciu. Postępowanie dotyczy udzielania wybranym osobom fizycznym i prawnym ulg w spłacie zaległego podatku od nieruchomości i podatku rolnym przez burmistrza w latach 2012-2018.
 

Poleć
Udostępnij