W walce ze zmianami klimatu potrzebne są zdrowe i produktywne lasy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2017,11:10 Aktualizacja: 10-10-2017,11:25
A A A

Realizacja koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz walka ze zmianami klimatu wymagają zdrowych i produktywnych lasów - mówią przedstawiciele ONZ. Polska promuje pomysł pochłaniania CO2 z atmosfery przez lasy i wykorzystywania go do regeneracji gleby.

Od poniedziałku do piątku w Warszawie odbywa się wspólna Sesja Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO. Do stolicy przyjechali delegaci z ponad 50 krajów.

ocieplenia klimatu, owady, nauka, SGGW, owady w lasach, kornik drukarz

Zmiana klimatu postępuje. Najlepiej wiedzą o tym owady

Owady bardzo szybko przystosowują się do zmian występujących w środowisku. Zdarza się, że zauważają coś, czego my jeszcze mimo całej wiedzy i technologii nie dostrzegamy. Czego można dowiedzieć się, obserwując te zwierzęta? Okazuje się, że mają nam...

Głównym punktem sesji jest spotkanie ministrów odpowiedzialnych za lasy regionu paneuropejskiego (spotkanie wysokiego szczebla) pod hasłem "Lasy, nasze wspólne dobro. Wzmacnianie zrównoważonego rozwoju w świetle Porozumienia Paryskiego".

Eva Muller przedstawicielka FAO podkreśliła, że kwestia lasów, ich "zdrowia" jest globalnym wyzwaniem. Zwróciła uwagę, że mimo iż w Europie poziom lesistości utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie, wiele państw zwiększa też powierzchnię lasów, to świat cały czas zmaga się jednak z problemem wylesiania i degradacji istniejących lasów.

Podobnie mówił Jan Szyszko, minister środowiska, który przypomniał, że wykorzystanie układów przyrodniczych, a szczególnie lasów, w zmniejszaniu koncentracji CO2 w atmosferze znalazło odzwierciedlenie w wynegocjowanej w 2015 r. globalnej umowie klimatycznej.

- Jedno to redukcja emisji CO2 przy wykorzystaniu innowacyjnych metod spalania tradycyjnych zasobów energetycznych, a drugie to wychwytywanie CO2 z atmosfery i wykorzystywanie go do regeneracji gleb, regeneracji lasów - powiedział.

Powstanie baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków

Instytut Ochrony Środowiska opracuje oraz upowszechni bazę wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków - poinformował w piątek NFOŚiGW. Wartość projektu to 20 mln zł, z czego 17 mln zł pokryje Unia Europejska. Jak poinformował...

Szef resortu zwrócił m.in. uwagę, że ta druga metoda pozwala zwiększyć produktywność gleby, co pozwoli walczyć z problemem głodu na świecie. - Pochłanianie CO2 będzie służyło walce z głodem, walce z pustynnieniem, będzie służyło zwiększaniu bioróżnorodności. Zapewni wzrost gospodarczy z racjonalnym użytkowaniem zasobów przyrodniczych - podkreślił.

Polska podczas spotkania promować będzie tzw. leśne gospodarstwa węglowe. Resort środowiska oraz Lasy Państwowe przekonują, że przez odpowiednie gospodarowanie lasem, np. przez dosadzanie do starych drzew młodych, można zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla przez las. Węgiel jest wychwytywany przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy i im dłużej rośnie las, tym więcej węgla można w nim składować.

Ministerstwo dodaje, że dzięki koncepcji leśnych gospodarstw węglowych możemy uzyskać postulowaną przez porozumienie paryskie neutralność klimatyczną, czyli zrównoważenie poziomu emisji CO2 z jego pochłoniętą ilością. Według MŚ w polskich lasach możemy "dodatkowo" zmagazynować nawet kilkadziesiąt mln ton CO2.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu