W Polsce na razie nie ma suszy rolniczej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2017,9:55 Aktualizacja: 26-05-2017,10:16
A A A

W Polsce do 20 maja nie wystąpiła susza rolnicza - poinformował w najnowszym komunikacie Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Zdaniem ekspertów uprawy przezimowały dobrze, ale będą straty w sadach spowodowane przez wiosenne przymrozki.

"W pierwszym okresie raportowania, czyli od 21 marca do 20 maja nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne" - czytamy w komunikacie.

sadownictwo, straty w sadach, owoce, przymrozki, komisje szacujące straty, ministerstwo rolnictwa

Straty klęskowe w rolnictwie rosną każdego dnia

Specjalne komisje do spraw szacowania strat z powodu wystąpienia klęsk żywiołowych pracują w 15 województwach w 477 gminach. Tylko 6 z nich zakończyło swoje prace. Starty oszacowano łącznie na blisko 46 mln zł. Według ministerstwa rolnictwa,...

Według ekspertów, w tym roku oziminy przezimowały zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym. Przebieg warunków pogodowych tegorocznej zimy był na ogół bardziej korzystny dla zimujących roślin niż rok temu. W zimie notowano niskie wartości temperatury powietrza, ale były one stosunkowo krótkie i nie przyczyniły się do znacznego obniżenia plonów.

Większym problemem były natomiast niekorzystne warunki termiczne w czasie wczesnej wiosny w drugiej dekadzie kwietnia, które spowodowały przemarznięcia kwiatów i pąków krzewów owocowych, a także na plantacjach jagodowych. W maju wystąpiły przymrozki i spowodowały dalsze straty w uprawach sadowniczych, zwłaszcza wśród czereśni, wiśni i jabłoni.  

"Aktualnie nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce. Opady atmosferyczne w czasie tegorocznej wiosny były obfite, powodując nawet (w niektórych rejonach) na polach podtopienia, natomiast warunki termiczne nie sprzyjały intensywnemu parowaniu, co sprawiło, że stosunki wilgotnościowe dla wielu upraw są dobre" - napisano na koniec.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu