Tragedia na polu. Rolnik zginął podczas pracy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk), (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-05-2017,18:20 Aktualizacja: 04-05-2017,18:28
A A A

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w obrębie miejscowości Kramarzówka (woj. podkarpackie). Podczas prac polowych zginął tam 72-letni mężczyzna.

Do zdarzenia doszło rankiem na terenie pól w Kramarzówce. Jak wstępnie ustalili policjanci z posterunku w Pruchniku (podlega Komendzie Powiatowej Policji w Jarosławiu), podczas prac polowych 72-letni mężczyzna został przygnieciony kołem ciągnika rolniczego.

wypadki w rolnictwie, wypadki, krus, choroby zawodowe, stres

Stres wrogiem rolnika. Jest przyczyną wielu wypadków

Wieczny brak czasu, spiętrzenie prac, niepewna sytuacja finansowa, kapryśna pogoda wpływająca na plony, awarie sprzętu - to wszystko stresuje nie mniej niż praca pod presją w wielkiej korporacji. Niestety, może to być przyczyną wielu groźnych...
Prawdopodobnie stało się to, gdy zajmował się składaniem bron. Gdy go znaleziono, niestety już nie żył.

Śledczy zajmują się teraz dokładnym wyjaśnieniem wszystkich przyczyn i okoliczności wypadku.

"Na miejscu policjanci wykonali oględziny i sporządzili dokumentację. Decyzją obecnego na miejscu prokuratora ciało zabezpieczono" - poinformowała jarosławska komenda w komunikacie.

W zeszłym roku w wyniku wypadków przy pracy w rolnictwie śmierć poniosły 83 osoby. KRUS podkreśla, że do wypadków w gospodarstwach rolnych dochodziło najczęściej wskutek niewłaściwej organizacji pracy, tj. złego stanu nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, bałaganu w obejściu gospodarstwa oraz w pomieszczeniach produkcyjnych.

wypadek drogowy, wypadek z udziałem ciągnika, podkarpacie

Ciągnik przygniótł rolnika, maszyna wpadła na ogrodzenie

Do dwóch wypadków z udziałem ciągników rolniczych doszło na Podkarpaciu. Na szczęście nikt w obu zdarzeniach nie odniósł poważnych obrażeń, choć mogło dojść do tragedii. W miejscowości Sieklówka w gminie Kołaczyce...
Poza tym braku odpowiednich przejść i dojść, nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, niestosowania drabin i podestów przy pracy na wysokości oraz niewłaściwej obsługi zwierząt i postępowania z nimi.

Rolnicy często niechętnie korzystają z ochrony (przede wszystkim braku odpowiedniego obuwia roboczego lub noszenia nieodpowiedniego), niewłaściwego uchwycenia i trzymania narzędzi oraz niewłaściwego zabezpieczenia maszyn, urządzeń i narzędzi podczas postoju lub w ruchu. Wiele zdarzeń ma miejsce także z powodu braku lub niewłaściwego stanu osłon i zabezpieczeń maszyn oraz użytkowania nieprawidłowo skonstruowanych drabin, braku poręczy i barierek.

Powodem wielu wypadków jest również niewłaściwe tempo pracy i pośpiech, niedostateczna koncentracja na wykonywanej pracy, nadmierny wysiłek fizyczny rolnika i warunki atmosferyczne.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu