To nie czas na unijne "zielone" reformy rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2022,9:20 Aktualizacja: 08-03-2022,9:29
A A A

Wielkopolska Izba Rolnicza postuluje odłożenie w czasie reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz wdrażania strategii "Bioróżnorodności" i "Od pola do stołu". Wystąpienie w tej sprawie trafiło skierowała do resortu rolnictwa.

WIR podkreśla, że jej apel wynika m.in. z głosów rolników wyrażonych podczas zakończonej właśnie XV edycji Wielkopolskich Forów Rolniczych, podczas których kwestie reformy Wspólnej Polityki Rolnej były żywo dyskutowane.

Copa-Cogeca, FBZPR, strategia "Od pola do stołu", strategia "Bioróżnorodności"

Rolnicze organizacje chcą odłożenia reform Zielonego Ładu

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w związku z destabilizacją sytuacji spowodowaną atakiem Rosji na Ukrainę zaapelowała do KE o odłożenie wejścia w życie reform Zielonego Ładu i zawieszenie funkcjonowania systemy handlu...

"Wojskowa agresja Rosji na Ukrainę wywróci światowe rynki rolne. Oba kraje są na nich ważnymi graczami. Ukraina jest dużym producentem zboża, kukurydzy czy drobiu. Podobnie Rosja. Nie wiemy, jak potoczą się dalej losy tego kraju i sąsiednich. Widzimy już olbrzymi napływ uchodźców, których trzeba będzie wykarmić. Brak zboża i kukurydzy na rynku nie tylko spowoduje podwyższenie cen tych surowców, ale stworzy zagrożenie dla kontynuacji produkcji zwierzęcej, tak ważnej dla polskiego rolnictwa i eksportu. To z kolei wywoła kolejną falę inflacyjną" - wskazuje wielkopolski samorząd rolniczy.

Jak podkreśla, w tej sytuacji kraje członkowskie nie mogą sobie pozwolić na zmniejszanie produkcji żywności, ekologię i pozostanie jedynie elitarnym klubem konsumentów o wysokich dochodach.

"Musimy przygotować się na funkcjonowanie w gospodarce niedoboru. Rozumiemy konieczność ochrony środowiska i klimatu, ale te kwestie muszą, niestety, odejść na plan dalszy i poczekać na ustabilizowanie się sytuacji za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Dotyczy to w równym stopniu energetyki opartej na paliwach stałych czy energetyki atomowej, jak i produkcji żywności" - zaznacza Izba.

Wystąpienie do ministra rolnictwa dotyczy podjęcia na poziomie Unii Europejskiej działań mających na celu odłożenie w czasie reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz wdrażania strategii "Bioróżnorodności" oraz "Od pola do stołu".

"Proponujemy kontynuację dobrze znanego rolnikom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i stopniowe wprowadzanie do niego elementów KPS, na przykład niektórych ekoschematów. Pozwoli to również na lepsze przygotowanie służb doradczych, a następnie rolników do wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej" - przekazuje WIR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu