Rolnicze organizacje chcą odłożenia reform Zielonego Ładu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2022,13:40 Aktualizacja: 04-03-2022,12:39
A A A

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w związku z destabilizacją sytuacji spowodowaną atakiem Rosji na Ukrainę zaapelowała do KE o odłożenie wejścia w życie reform Zielonego Ładu i zawieszenie funkcjonowania systemy handlu emisjami (ETS).

"Bezprecedensowa sytuacja wymaga bezprecedensowych działań. Do czasu trwałego ustabilizowania cen energii powinniśmy zrezygnować ze wszystkich czynników, które przyczyniają się do jej dalszego wzrostu oraz zagrażają suwerenności żywnościowej Europy" - napisała FBZPR w komunikacie.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, pszenica, wojna na Ukrainie

Zboża coraz droższe po inwazji Rosji na Ukrainę

Inwazja Rosji na Ukrainę i wzrost cen ziarna na giełdach światowych wpłynęły na umocnienie stawek zbóż na rynku krajowym. Wyraźny wzrost cen ziarna wystąpił w przypadku dostaw do portów z przeznaczeniem na eksport - informuje Izba...

Organizacja wskazuje, że agresja Rosji na Ukrainę może doprowadzić do jeszcze większego zaostrzenia kryzysu związanego z cenami energii. Rozpoczęcie działań wojennych już wpłynęło na notowania gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla.

"Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu sektor rolny stał się ofiarą rosyjskich manipulacji na rynku gazu, wynikającej z niespotykanej dotąd skali wzrostów cen gazu, który jest głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji nawozów. Już wtedy stawki nawozów były nie do zaakceptowania przez rolników i stawiały pod znakiem zapytanie rozpoczęcie sezonu aplikacyjnego. Musimy być świadomi, że wojna doprowadzi do dalszego pogorszenia sytuacji" - podkreśliła Federacja.

Uważamy, że Komisja Europejska powinna w trybie natychmiastowym zdecydować o zawieszeniu wszelkich procedowanych reform, których efektem może być dalszy wzrost kosztów produkcji. Zmiany związane ze strategią "Od pola do stołu", strategią "Bioróżnorodności" oraz pakietem Fit for 55 niewątpliwie będą miały negatywne oddziaływanie. Zaoszczędzony w ten sposób czas powinien być poświęcony na dokładne przygotowanie oceny skutków wpływu tych regulacji na europejskie rolnictwo" - przekazała organizacja.

FBZPR zwróciła uwagę, że basen Morza Czarnego jest jednym z głównych dostarczycieli zbóż na świecie, a wpływ konfliktu na bezpieczeństwo żywnościowe będzie odczuwalne także poza granicami Ukrainy. Przerwanie dostaw zboża z tego regionu spowoduje wzrost stawek żywności w czasie, gdy jej przystępność cenowa jest problemem na całym świecie w związku ze szkodami gospodarczymi spowodowanymi pandemią COVID-19.

Jednocześnie organizacje skupione w Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych "w pełni popierają" stanowisko polskiego rządu w sprawie funkcjonowania handlu emisjami przedstawione kilka dni temu na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii w Brukseli. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska powiedziała, że nasz kraj postuluje zawieszenie systemu ETS do czasu normalizacji cen energii i wyjścia z kryzysu.
 

Poleć
Udostępnij