Sprzedaż drewna na cenzurowanym. Będą zmiany w prawie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2021,10:00 Aktualizacja: 04-11-2021,10:04
A A A

Lasy Państwowe nie są i nie mogą być jedynie "zapleczem surowcowym" przemysłu drzewnego - przekonuje Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

Temat handlu polskim drewnem w obliczu potrzeb rynkowych wynikających choćby z boomu budowlanego wraca jak bumerang. Przedsiębiorcy z branży drzewnej skarżyli się na zmienione niedawno warunki zakupy surowca i jego niekontrolowany eksport, o czym niejednokrotnie pisaliśmy.

eksport drewna, edward siarka, lasy państwowe, Józef Kubica

Uda się ograniczyć eksport polskiego drewna?

- Walczę o to, aby drewno uznać za surowiec strategiczny. Takie wyjątkowe podejście może pomóc ograniczyć jego eksport - zadeklarował Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska. W siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych...

Lasy Państwowe zapewniają, że Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego powołał specjalny zespół, który przygotuje nowe rozwiązania prawne ograniczające wywóz nieprzerobionego drewna poza Unię Europejską, m.in. do Chin.

Oprócz leśników i przedstawicieli przemysłu drzewnego zasiadać w nim mają także prawnicy, przedstawiciele resortu środowiska i specjaliści ds. polityki międzynarodowej. Przeanalizują polskie i unijne przepisy, przyjrzą się także rozwiązaniom, które już funkcjonują w innych państwach.

Na koniec - być może jeszcze w tym roku - przedstawią rządowi rekomendacje i gotowe projekty. - Zrobiliśmy pierwszy krok, wprowadzając teraz zmienione zasady sprzedaży drewna. Chcemy wypracować kolejny i pomóc rządowi w zmianie prawa - podkreślił Kubica.

Według leśników, nowe zasady promują polskich producentów i znacząco ograniczają działalność handlarzy.

kontrola, pojazdy z drewnem, witd, opolskie

Przewóz drewna na celowniku. Posypały się kary

Tylko 4 z 23 skontrolowanych ostatnio pojazdów ciężarowych transportujących drewniane bale na Opolszczyźnie okazało się normatywnych, czyli pozbawionych nieprawidłowości. Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego...

Siarka w odpowiedzi na interpelację poselską także zapewnił, że są analizowane możliwości prawne, gospodarcze i ekonomiczne wprowadzenia ograniczeń w zakresie eksportu drewna. Jednocześnie zastrzegł jednak, że Lasy Państwowe nie są i nie mogą być jedynie "zapleczem surowcowym" przemysłu drzewnego. Sprzedaż drewna ma bowiem służyć uzyskaniu przychodów pozwalających na prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez to przedsiębiorstwo.

- Oznacza to, że sprzedaż drewna powinna zapewnić systematyczną i odpowiadającą wymaganiom zrównoważonej gospodarki leśnej podaż drewna. Lasy Państwowe nie
mają tym samym możliwości elastycznej zmiany podaży poszczególnych sortymentów w celu dostosowania się do wahań popytu - stwierdził Siarka.

Zwrócił też uwagę, że stanowisko w zakresie jak usprawnić system sprzedaży drewna w Lasach Państwowych nie jest jednoznaczne w całym sektorze. Składa się bowiem z różnych grup odbiorców, tj. np. producentów mebli, zakładów papierniczych czy tartaków. Każda z grup funkcjonuje i przerabia inny rodzaj surowca drzewnego, jak również posiada inne moce przerobowe czy chociażby możliwości innowacji w procesie produkcyjnym.

"Zasady sprzedaży surowca drzewnego obowiązujące na rynku muszą uwzględniać interesy wszystkich jego uczestników, aby nie tylko zapewnić stały dostęp do drewna, ale także wspierać zrównoważoną  gospodarkę leśną. Warunki sprzedaży surowca drzewnego muszą być określone w taki sposób, aby zapewnić ich przejrzystość, ale przede wszystkim konieczne jest poszanowanie przepisów prawa konkurencji, w tym zapewnienie możliwości rozwoju wszystkim podmiotom funkcjonującym na rynku" - wskazał Edward Siarka.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement