Uda się ograniczyć eksport polskiego drewna?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-10-2021,9:55 Aktualizacja: 29-10-2021,9:57
A A A

- Walczę o to, aby drewno uznać za surowiec strategiczny. Takie wyjątkowe podejście może pomóc ograniczyć jego eksport - zadeklarował Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

W siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych polityk zasiadł do rozmów z leśnikami i "drzewiarzami", z udziałem Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

kontrola, las, drewno, policja

Drewno pod kontrolą. Policjanci działali ze strażnikami leśnymi

Połączone patrole policjantów i strażników leśnych pracowały ostatnio intensywnie - m.in. sprawdzano czy w lasach nie dochodzi do kradzieży drewna i jego nielegalnej wywózki. Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Żninie...

Spotkanie odbyło się tuż po zakończeniu sprzedaży w Portalu Leśno-Drzewnym. Lasy Państwowe zaoferowały w tym trybie przedsiębiorcom 12 mln m sześc. drewna. Oferty na zakup objęły w sumie 98 proc. surowca. Od 27 października rozpoczęły się aukcje systemowe.

"Właśnie ilość drewna objęta aukcjami (30 proc. puli ofertowej) spotyka się z krytyką przedsiębiorców. Sprzedaż w PL-D dotyczy tylko stałych klientów, a oferta Lasów Państwowych pokrywa się ilościowo z tym, co mogą nabyć przedsiębiorcy na podstawie tzw. historii zakupów. Stąd średnio niezbyt wysoki wzrost cen w stosunku do cen minimalnych w ofertach. Ponieważ na aukcjach ceny mogą istotnie wzrosnąć, obecni na sali drzewiarze wyrażali oczekiwania, by w tym trybie sprzedawać jak dotychczas 20 proc. Padały też głosy, że pula ta powinna wynosić jedynie 10 proc. ofertowej" - relacjonują spotkanie w swoim serwisie Lasy Państwowe.

Uwagi przedsiębiorców z branży dotyczyły także wywozu drewna z Polski.

Strategia Leśna UE, Janusz Wojchiechowski, neutralność klimatyczna UE, emisja gazów cieplarnianych

Jest nowa strategia dotyczącą lasów

Komisja Europejska przyjęła nową Strategię Leśną UE do 2030 roku. Jest częścią planów, które mają doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku i "neutralności klimatycznej"...

"Wypowiadano się nt. konsekwencji dla branży i jej pracowników, jakie mogłaby przynieść bezkrytyczna realizacja unijnej strategii bioróżnorodności – ograniczenie dostępu do drewna. Już po I etapie sprzedaży widać, że rynek gotów byłby wchłonąć niemal każdą ilość drewna wielkowymiarowego. Nawet intensyfikacja cięć w młodszych drzewostanach nie zapełni tej luki, jaką spowoduje wyłączenie z użytkowania najstarszych lasów" - zaznaczano na spotkaniu.

Przedstawiciele Lasów Państwowych podkreślali, że w zasadach sprzedaży wprowadzono pewne mechanizmy ograniczające eksport drewna. Jednocześnie Józef Kubica, dyrektor generalny LP powołał zespół roboczy, który zajmie się poszukiwaniem dalszych rozwiązań prawnych w tym zakresie. - Efekt pracy zespołu zostanie przedstawiony władzom jako rekomendacje - zapewniał.

Z kolei minister Siarka zadeklarował kolejne spotkanie z przedstawicielami branży drzewnej. Ma się odbyć po zakończeniu aukcji systemowych, czyli w drugiej połowie grudnia. - Nie starajmy się budować w przestrzeni publicznej wrażenia, że jesteśmy przeciwko sobie. Współpracujemy i będziemy współpracować, bo sukces branży drzewnej, to także i sukces leśnictwa - podsumował.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement