Ściółka leśna wyschnięta niemal na wiór. Samoloty gaśnicze w akcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2015,15:00 Aktualizacja: 04-08-2015,15:00
A A A

We wszystkich regionach kraju występuje duże zagrożenie pożarowe w lasach - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Strażacy apelują, aby unikać wycieczek do lasu, które mogą zakończyć się zaprószeniem ognia.

Szczególnie trudna sytuacja panuje w centralnej i wschodniej Polsce. Od poniedziałku w lubelskich lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

lesnicy_obserwacje

Kamery, wieże obserwacyjne – leśnicy walczą z pożarami

Pożary lasów powstają od płomieni na łąkach. I odwrotnie, pożoga w lasach może szybko rozprzestrzenić się na użytkowane rolniczo tereny. Leśnicy próbują temu zapobiegać lub chociaż ograniczać takie zagrożenia. Strażacy w całej Polsce...
Właśnie dlatego dwa samoloty gaśnicze z powietrza monitorują sytuację w lasach w całym regionie. Maszyny mogą nie tylko szybko lokalizować zagrożenie, ale również przystępować do akcji gaśniczej.

- Na pokładach znajduje się zapas wody, dzięki czemu w nagłej sytuacji można błyskawicznie zareagować - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Lublin naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Dariusz Piasecki.

Podkreśla, że cały czas działa również system wykrywania niebezpieczeństw - zdjęcia z kamer zamontowanych na wieżach obserwacyjnych trafiają do stacji nadleśnictwa i w razie zagrożenia leśnicy szybko mogą zaalarmować strażaków.

Czy ekstremalnie wysokie temperatury zmuszą leśników do wprowadzenia zakazu wstępu do lasów? Jeżeli upały utrzymają się dłużej, będzie to konieczne.

Leśnicy przypominają, że zakaz wprowadzany jest w sytuacji, gdy przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki wynosi poniżej 10 procent. Obecnie w Lubelskiem wynosi ona od 15 do 17 procent - informuje Radio Lublin.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj