Rzepak, soja, strączkowe... Z nich mamy mieć więcej białka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2018,9:30 Aktualizacja: 05-12-2018,9:39
A A A

- Jesteśmy w toku prac rządowych, które od czasu do czasu stanowiły pewne kroki milowe - mówił Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa o "Programie w sprawie działań w zakresie pozyskiwania alternatywnych źródeł białka dla soi GMO w żywieniu zwierząt".

Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa usłyszeli, że na dziś materiałami białkowymi, które są dostępne w Polsce i dla których istnieje potencjał dla zwiększonego wykorzystania w celach paszowych są: rzepak, niemodyfikowana genetycznie soja i rośliny strączkowe oraz białko owadzie czy przetworzone białko zwierzęce.

groch, łubin, bobik, rośliny białkowe, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa

Są nowe odmiany i technologie upraw roślin białkowych

Zwiększenie uprawy krajowych roślin białkowych - to jeden z programów realizowanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. Naukowcy uzyskali 160 nowych odmian grochu, bobiku i łubinu oraz opracowali 19 nowych...

- Do tych ostatnich trzeba mieć wyraźny stosunek. Nie odpowiadamy za to w pierwszej kolejności, ale jak wszystko, co dziś jest na horyzoncie wcześniej czy później stanie się pewnym nieuchronnym komponentem - stwierdził Giżyński.

Jak zaznaczał, najważniejszą polską uprawą w tym zakresie, która zresztą ma wszelkie uzasadnienie w tradycji, kulturze rolnej, klimacie i potencjale, jest rzepak.

- W ramach środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju są realizowane projekty badawczo-wdrożeniowe, mające na celu zwiększenie udziału białka rzepakowego w mieszankach paszowych. Trwają również prace zmierzające do wzmocnienia działań w zakresie upowszechniania, promowania i stosowania rzepaku w żywieniu zwierząt - wymieniał wiceminister rolnictwa.

Przypomniał też, że funkcjonuje fundusz promocji roślin wysokobiałkowych, pracujący na rzecz soi krajowej i rzepaku. A duże kampanie informacyjne w tej sprawie realizuje z pomocą ministerialną Krajowe Zrzeszenie Produkcji Rzepaku i Roślin Oleistych.

pasze gmo, gmo, ewa lech, alternatywne źródła białka, pasze wysokobiałkowe, soja

Resort szuka możliwości zastąpienia soi GMO innymi paszami białkowymi

Ministerstwo Rolnictwa prowadzi wielokierunkowe działania, które mają zmniejszyć deficyt krajowego białka w żywieniu zwierząt - zapewniła Ewa Lech, wiceminister rolnictwa. Z końcem roku mija termin stosowania soi GMO w paszach i resort na...

W zakresie uprawy soi i pozostałych roślin strączkowych opracowana jest lista odmian zalecanych, stworzona przez Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych.

Aktualnie zarejestrowanych jest 17 odmian soi, w tym 5 wpisano do krajowego rejestru w marcu.

- Oczywiście w tych działaniach, o których mówiłem, trwa upowszechnianie agrotechniki uprawy soi. Udoskonalane i upowszechniane są uprawy krajowych roślin strączkowych: łubinów, bobików, grochu. Jeśli chodzi o białko owadzie, wiemy, że jest coś takiego w perspektywie. Ale oprócz tego, że są prowadzone pewne prace przygotowawczo-rozpoznawcze, nie jest to najważniejsza część naszej strategii - wyjaśniał Szymon Giżyński.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement