Rolnik musi pracować 40 lat na kupno mieszkania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2020,10:40 Aktualizacja: 23-01-2020,7:20
A A A

Rolnicy i ogrodnicy muszą znacznie dłużej niż specjaliści i dłużej niż technicy czy robotnicy pracować na typowe mieszkanie. To oczywiście pokłosie wielkości pozyskiwanych przez nich dochodów.

Przed zagłębieniem się w analizę przeprowadzoną przez portal RynekPierwotny.pl, można sobie zadać pytanie, po co gospodarzom akurat mieszkanie, skoro zamieszkują w przytłaczającej większości w domach na terenie gospodarstw.

Dochody rolników kiepskie. Będą wydzierżawiać ziemię firmom?

Ręce w kieszeniach i 6-9 tysięcy złotych zysku z hektara rocznie - tak teoretycznie może wygląda sytuacja gospodarzy wydzierżawiających ziemię pod farmy fotowoltaiczne. Wiejskie tablice informacyjne i serwisy internetowe gmin coraz częściej...

Ale biorąc pod uwagę, że część farmerów rozważa mniej lub bardziej poważnie porzucenie działalności, temat może się okazać interesujący. Analiza mówi też ponadto trochę o dochodach rolników.

Tworząc ją, portal oparł się na pewnych specyficznych założeniach. Po pierwsze obliczono, jak długo trzeba pracować na mieszkanie o powierzchni 55 m kw. i przy średnim koszcie zakupu 1 m kw. z całej Polski.

Po drugie przyjęto, że przeciętny pracownik co miesiąc oszczędza na ten cel 20 proc. dochodu netto i wpłaca środki na rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem wynoszącym średnio 1 punkt procentowy powyżej inflacji.

Po trzecie założono, że długoterminowy wzrost ceny przykładowego mieszkania jest równy inflacji.

Jeśli chodzi o dochody, przyjęto dane Głównego Urzędu Statystycznego o przeciętnym poziomie wynagrodzeń Polaków należących do tzw. wielkich grup zawodów z  października 2018 r.

budżety gospodarstw domowych, Główny Urząd Statystyczy, dochody rolników, produkcja zywności

Dochody rolników spadają. A wszystkim przybywa

Tylko gospodarstwa rolników wśród wszystkich grup gospodarstw domowych odnotowały w 2018 r. spadek realnego przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę. Z opracowania pt. "Budżety gospodarstw domowych w 2018...

Wyliczony na ich podstawie czas pracy na wspomnianej wielkości mieszkanie w zależności od grupy zawodowej wyglądał następująco:

  • przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy - 15,4 roku
  • specjaliści - 23,4 roku
  • technicy i inny średni personel - 28,3 roku
  • robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy - 33,0 roku
  • operatorzy i monterzy maszyn oraz urządzeń - 33,3 roku
  • pracownicy biurowi - 33,7 roku
  • rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy - 39,3 roku
  • pracownicy usług i sprzedawcy - 42,1 roku
  • pracownicy wykonujący prace proste - 43,6 roku

Jak widać, rolnicy są w dolnej połowie zestawienia, ale RynekPierwotny.pl podkreśla, że prawie wszystkie powyższe wyniki przedstawiają się kiepsko.

Zestawiając te dane z tymi z października 2016 r. jest mimo wszystko lepiej. Wszystkie grupy skróciły czas pracy na wymarzone "M". Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy wówczas mieli na nie oszczędzać 41,9 roku.
 

źródło: RynekPierwotny.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj