Dochody rolników spadają. A wszystkim przybywa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2019,11:20 Aktualizacja: 08-10-2019,11:31
A A A

Tylko gospodarstwa rolników wśród wszystkich grup gospodarstw domowych odnotowały w 2018 r. spadek realnego przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę.

Z opracowania pt. "Budżety gospodarstw domowych w 2018 r." Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przez 12 miesięcy wzrósł realny przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny ogółem na osobę o 4,3 proc. (w 2017 r. wzrost sięgnął 6,3 proc.).

firmy rolne, rolnicy indywidualni, długi branży rolnej, Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor

Długi sektora rolnego dochodzą do miliarda. Gdzie jest najgorzej?

Niespłacone zobowiązania firm rolnych i rolników indywidualnych wyniosły w II półroczu 915 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK. Najwięcej do oddania mają firmy oraz gospodarze z Wielkopolski. W...

Dotyczyło to wszystkich grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych, poza gospodarstwami domowymi rolników, których dochody nominalnie pozostały na niemal identycznym poziomie co w roku 2017, a realne nawet spadły o 1,5 proc.

"Najwyższy realny wzrost dochodów zanotowano w gospodarstwach domowych emerytów (o 4,4 proc.) oraz pracowników najemnych (o 4,2 proc.). Na realny spadek dochodu rozporządzalnego w grupie gospodarstw domowych rolników miał wpływ przede wszystkim spadek dochodów z indywidualnego gospodarstwa rolnego w stosunku do roku 2017 (o 5,3 proc.)" - wyjaśnia GUS.

Nadal jednak najniższy dochód rozporządzalny na 1 osobę był w gospodarstwach domowych rencistów (1355 zł). Natomiast najwyższy (2012 zł) - w gospodarstwach osób pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym.

W takich "przedsiębiorczych" gospodarstwach były też najwyższe wydatki na osobę (1400 zł), natomiast najniższe w gospodarstwach domowych rolników (872 zł) i były o 26,5 proc. niższe od średnich wydatków dla gospodarstw ogółem (w 2017 r. niższe o 26,2 proc.).

Minister: dochody rolników mają pochodzić z tego, co wyprodukują

Musimy walczyć, żeby rolnicy mieli większe dochody - powiedział w środę minister Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że nie mogą one wynikać tylko z dopłat unijnych. Minister rolnictwa i rozwoju wsi w Poranku Rozgłośni Katolickich...

Co ciekawe, w gospodarstwach domowych rolników odnotowano najniższy udział dochodów z głównego źródła utrzymania (66,6 proc.), czyli de facto z użytkowanego gospodarstwa rolnego. Rolnicze domostwa charakteryzował ponadto najniższy udział wydatków w dochodach (55,2 proc.) i największa średnia kwota nadwyżki dochodu nad wydatkami (707 zł).

Inny interesujący wniosek z zestawienia GUS jest taki, że choć gospodarstwa rolne służą wytwarzaniu żywności (oczywiście przede wszystkim tej pierwotnej, nieprzetworzonej), to jednocześnie gospodarstwa domowe rolników przewodzą stawce gospodarstw ogółem pod względem udziału w strukturze wydatków ponoszonych na żywność i napoje bezalkoholowe. To 30,8 proc. przy średniej wynoszącej 24,8 proc.

Gospodarstwa domowe rolników liderują także pod względem przeciętnej powierzchni użytkowej mieszkań. Średnio mają do dyspozycji 133,5 m kw., podczas gdy np. gospodarstwa domowe rencistów 66,3 m kw.

Ogółem przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkań położonych na wsi zajmowana przez gospodarstwo domowe wynosiła 105,4 m kw. i była o 46 m kw. większa niż zlokalizowanych w miastach liczących co najmniej 500 tysięcy mieszkańców. Różnica w 2018 roku zwiększyła się.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj