Rolnicze OPZZ chce odwołania Łowczego Krajowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2021,18:30 Aktualizacja: 22-07-2021,18:45
A A A

Bez reformy łowiectwa w Polsce nie uda się opanować szerzącego się afrykańskiego pomoru świń - mówił na briefingu Sławomir Izdebski, przewodniczący rolniczego OPZZ. Organizacja wnioskuje o odwołanie Łowczego Krajowego.

Briefing został zwołany w związku z protestami rolników z powodu kolejnej fali ASF. Zdaniem szefa związku przyczyną szerzenia się choroby świń jest "mafijno-esbecki system gospodarki łowieckiej", który powstał w latach 50. ubiegłego wieku, jeszcze za czasów rządów Bolesława Bieruta.

protesty rolników, blokada dróg, agrounia, walka z asf w Polsce, Srock

Policja o proteście rolników i użyciu gazu

Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim wydała komunikat w sprawie wtorkowego protestu rolników i działań funkcjonariuszy z nim związanych. Podała przyczynę użycia gazu. Protest rozczarowanych rządowymi działaniami - lub ich...

OPZZ RiOR wystosowało do Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska pismo z wnioskiem o natychmiastowe odwołanie ze stanowiska Pawła Lisiaka, Łowczego Krajowego.

"Rolnicy nie widzą możliwości współpracy z Pawłem Lisiakiem, ponieważ nie rozumie potrzeby działania na rzecz walki z ASF oraz poprawy jakości szacowania i wypłaty odszkodowań za szkody rolnicze" - czytamy w piśmie.

Izdebski podczas konferencji argumentował, że gospodarka łowiecka wymaga reformy, gdyż jest to bodaj jedyny dział gospodarki, który nie daje do budżetu państwa dochodów. Ponadto - jak wskazał - w samym Polskim Związku Łowieckim (PZŁ) jest dużo nieprawidłowości, szerzy się korupcja.

Jak mówił, zamiast zająć się walką z ASF i zapobieganiem szkodom łowieckim, myśliwi zajmują się "pisaniem, odpisywaniem, intrygami i walką na donosy". W tym czasie ASF opanowuje coraz większe obszary kraju.

- Brak właściwej strategii ze strony PZŁ i nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji odbija się stratami w hodowli tuczników. Wybijane są całe fermy, a rolnicy pozostają bez środków do życia - ocenił przewodniczący rolniczego OPZZ.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, asf, wirus asf, Inspekcja Weterynaryjna, bioasekuracja, PLW, GIW, dziki

Zasady bioasekuracji dotyczącej ASF powinny być zweryfikowane

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 12 lipca obradowało w Warszawie. Wnioski z obrad dotyczą kilku kluczowych zagadnień związanych m.in. z zasadami bioasekuracji, ograniczaniem populacji dzików oraz poprawą komunikacji w łańcuchu dostaw....

Przypomniał, że od 5 lat jest przygotowany przez OPZZ RiOR projekt ustawy prawo łowieckie, który m.in. przewiduje powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej na wzór KOWR czy dzierżawienie obwodów łowieckich na zasadzie przetargów, a także nakłada odpowiedzialność za straty spowodowane przez dziką zwierzynę na dzierżawcę obwodu.

Według projektu dzierżawca obwodu miałby odpowiadać za ASF i m.in. byłby zobowiązany do stosowania pełnych zasad bioasekuracji, utrzymywania pogłowia dzików na poziomie 0,1 na km kw. oraz prowadzenia należycie gospodarki łowieckiej.

Izdebski poinformował, że pismo w sprawie odwołania Łowczego Krajowego przekazane zostanie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu, prezesowi PiS. 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj