Rolnicy znów zaprotestują? Powodów nie brakuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2021,18:20 Aktualizacja: 20-10-2021,18:25
A A A

Obecna sytuacja w rolnictwie doprowadzi do ogromnych protestów rolników - ostrzega rządzących Krajowa Rada Izb Rolniczych po ostatnim posiedzeniu.

Jeden z tematów rozmów dotyczył funkcjonowania aplikacji suszowej, za pomocą której szacowane są straty w uprawach. KRIR ocenia ją negatywnie, bo w jej ocenie kryteria i parametry przyjęte przez system są krzywdzące dla rolników i nie uwzględniają stanu faktycznego.

blokada torów w Woli Baranowskiej, Michał Kołodziejczak, Agrounia, ceny nawozów

AGROunia zablokowała tory kolejowe. Nie wyjedzie stąd tona nawozu

AGROunia zablokowała na dwie godziny tory kolejowe w Woli Baranowskiej (gm. Baranów Sandomierski, woj. podkarpackie). Zdaniem organizacji tą trasą codziennie wyjeżdżają tysiące ton polskich nawozów. Gospodarze przekonują, że gdy...

"Metodyka przyjęta w aplikacji nie bierze pod uwagę temperatury w łanie w czasie wegetacji roślin. Rozbieżności między stwierdzeniem przez IUNG-PIB, a stanem faktycznym, sięgają nawet 45 proc. Musi być opracowany systemu odwoławczy dla tej aplikacji" - przekonuje rolniczy samorząd.

Nie do przyjęcia jest według niego - w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu - brak określenia przez Komisję Europejską parametrów ograniczenia 50 proc. używanych chemicznych środków ochrony roślin w poszczególnych krajach.

KRIR oczekuje od KE i polskiego rządu przedstawienia potencjalnych scenariuszy lub analiz i możliwych skutków, jakie mogą wynikać głównie dla rolnictwa, ale i jego otoczenia oraz dla całej gospodarki w sferze ekonomicznej, społecznej z tak ambitnie sformułowanych celów środowiskowych, planowanych do realizacji w relatywnie krótkim okresie.

Izby wytykają też brak konkretnego wskazania, choćby szacunkowo, kosztów EZŁ i potencjalnych źródeł ich finansowania. 

Grzegorz Puda, nakłady na rolnictwo, Polski Ład dla rolnictwa

Puda: idą lepsze czasy dla rolników. Rok w fotelu ministra

Mówimy o 20-proc. wzroście nakładów na polskie rolnictwo rok do roku. W 2022 r. będzie to 60 mld zł. To z pewnością przełoży się na komfort życia gospodarzy - zapewnia Grzegorz Puda, minister rolnictwa. "Gazeta Polska...

"Nadal uważamy, że głównym celem rolnictwa europejskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego obywateli Europy oraz ochrony środowiska poprzez prowadzenie zrównoważonego rozwoju" - podkreśla KRIR.

Na posiedzeniu nie mogło zabraknąć rozmów o problemach, które aktualnie mocno nurtują rolników. Chodzi oczywiście o zapaść na rynku trzody chlewnej i drastyczne podwyżki cen nawozów. Zwracano ponadto uwagę na rosnące koszty działalności, związane z zakupem paliw.

"Od dłuższego czasu w szybkim tempie wzrasta cena paliwa i obecnie wynosi około 30 proc. więcej w stosunku do roku ubiegłego. Dopłata do paliwa rolniczego w coraz mniejszym stopniu rekompensuje wzrost kosztów i przewidywany wzrost zwrotu akcyzy o 10 zł na ha nie rekompensuje wzrostu cen" - wskazuje KRIR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement