Rolnicy tracą grunty pod drogi. A odszkodowania jeszcze z podatkiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2022,17:50 Aktualizacja: 21-03-2022,18:01
A A A

Ministerstwo rolnictwa będzie analizowało kwestię ewentualnych zmian w zasadach opodatkowania VAT-em odszkodowań z tytułu wywłaszczenia gruntów pod inwestycje publiczne.

Lubuscy gospodarze oraz tamtejszy samorząd rolniczy zwrócili się m.in. do parlamentarzystów z tego regionu z prośbą o zainicjowanie zmian w przepisach, dzięki którym zablokowane zastanie naliczanie obciążeń publicznoprawnych od odszkodowań dla rolników za wywłaszczanie ich własności.

Marcin Horała, wywłaszczenia, ministerstwo infrastruktury

Resort chce dodatkowych rekompensat dla wywłaszczonych

Przedstawiony zostanie projekt, który ma zmieniać zasady wypłaty odszkodowań za wywłaszczenia pod inwestycje publiczne - poinformował Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. Wywłaszczani mają otrzymać m.in. dodatkowe rekompensaty za...

"Obecne prawo przewiduje odszkodowanie z tytułu wywłaszczenia nieruchomości, jednakże osoba wywłaszczana zmuszona jest zapłacić podatek od uzyskanego odszkodowania. Lubuskie środowisko rolnicze uważa takie działanie za dalece niesprawiedliwe, stąd też wystosowana prośba do parlamentarzystów o wsparcie w prawnym rozwiązaniu problemu, którego pierwsze efekty już są widoczne" - wskazano na stronie internetowej Lubuskiej Izby Rolniczej.

W odpowiedzi na poselskie wystąpienia Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa podkreślił, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa gruntów, pod warunkiem, że wykonywane są przez podatnika działającego w takim charakterze (a zatem w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej).

"Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Odszkodowanie, które otrzymuje podatnik, stanowi wynagrodzenie z tytułu podlegającej opodatkowaniu VAT dostawy gruntu" - przyznaje Bartosik.

Wskazuje jednocześnie, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolniona z podatku VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (przeznaczone pod budowę drogi).

"W przypadku opodatkowania wywłaszczenia gruntów kwota podatku VAT nie jest doliczana do wartości odszkodowania, tj. wysokość odszkodowania jest kwotą brutto. Wynika to z orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego" - zapewnia wiceszef resortu rolnictwa.

Na koniec informuje jednak, że sprawa zmiany zasad opodatkowania podatkiem VAT odszkodowań z tytułu wywłaszczenia gruntów "będzie przedmiotem analizy".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu