Rolnicy nie zdążą z wnioskami "suszowymi". Protokoły wciąż w urzędach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2019,8:10 Aktualizacja: 08-11-2019,8:15
A A A

Izby rolnicze z Wielkopolski i Podlasia wystąpiły o kolejne przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc po tegorocznej klęsce suszy. Wiele protokołów potwierdzających szkody wciąż bowiem czeka na weryfikację.

W swoim wystąpieniu do ministra rolnictwa Wielkopolska Izba Rolnicza podkreśla, że już od początku tegorocznego sezonu wegetacyjnego informowała o problemie niedoboru wody.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, pomoc dla rolników

Stacje to klucz do pomocy suszowej. Musi ich przybyć

- Skoro mamy deszcze punktowe, to trzeba stacje meteorologiczne lokalizować gęściej. Nie byłoby wtedy paradoksów, że jedni rolnicy otrzymają pomoc, a gospodarujący przez miedzę już nie - mówiono podczas posiedzenia sejmowej komisji...

I apelowała do wojewody o przeprowadzenie odpowiednio wcześnie szkoleń dla członków komisji szacujących straty, a także o opracowanie jednolitego wzoru wniosku o szacowanie szkód i jednorodnej instrukcji jego wypełniania dla całego regionu.

"Wnioski takie kierowaliśmy jesienią ubiegłego roku, ażeby można było stosowne działania podjąć w miesiącach zimowych. Niestety, szkolenia dla komisji odbyły się dopiero około 20 czerwca, a więc w momencie kiedy w Wielkopolsce rozpoczęły się już żniwa i szacowanie szkód stało się pilne z uwagi na konieczność zbioru zbóż" - wytyka WIR.

Jak podaje, według stanu na 23 października wielkopolscy rolnicy złożyli 83 tys. wniosków o pomoc suszową.

Służby wojewody zweryfikowały 36 964 protokołów potwierdzających wystąpienie szkód, z czego 8 276 zwrócono do uzupełnienia. Według wyliczeń Izby, weryfikacja będzie trwała jeszcze co najmniej kilka tygodni.

susza rolnicza, pomoc suszowa, protokoły suszowe, jolanta sobecka, Adrian Mól

Protokoły suszowe wymagają poprawek. Rolnicy zdążą złożyć dokumenty?

Do 15 listopada przedłużono termin składania wniosków przez rolników, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Gospodarze nie kryją, że cieszą się z tej możliwości. -...

"Należy zwrócić także uwagę na dużą liczbą wniosków odsyłanych do korekty. Z informacji docierających z terenu wynika, że wnioski są odsyłane do skorygowania m.in. z powodu braku właściwej instrukcji ich wypełniania. W reasumpcji, protokoły odesłane do korekty mogą nie wrócić do rolników przed końcem bieżącego roku" - wskazuje WIR.

Właśnie dlatego wnosi o kolejne wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (obecny termin to 15 listopada po przesunięciu z 31 października).

Według Podlaskiej Izby Rolniczej, trzeba wydłużyć termin o co najmniej 2 tygodnie, bo obecny jest nierealny.

"W wielu gminach województwa podlaskiego rolnicy nie otrzymali jeszcze protokołów z szacowania, których kopie są niezbędnym załącznikiem do wniosku. Część protokołów jest w trakcie poprawek przez komisje, a inna część jest jeszcze sprawdzana i podpisywana przez urząd wojewódzki" - zaznacza PIR.

Wydłużono termin składania wniosków o pomoc suszową

Do 15 listopada został wydłużony termin skradania wniosków o pomoc suszową - poinformował w piątek resort rolnictwa. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom 280 mln zł. "Do 15 listopada 2019 r....

Izba wielkopolska narzeka ponadto, że stosowany przez rząd system udzielania pomocy klęskowej dyskryminuje tych rolników, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą. W większości takich gospodarstw straty w odniesieniu do całości gospodarstwa nie przekraczają bowiem 30 proc. A należna w takich przypadkach pomoc jest limitowana formułą de minimis.

"O ile małe gospodarstwa rolne nie mają problemów z dostępem do tej pomocy, o tyle gospodarstwa duże, wykorzystując limit w znacznie większym zakresie, bardzo często nie mają już możliwości skorzystania z pomocy klęskowej" - wyjaśnia WIR.

I ponownie wnioskuje o zreformowanie systemu szacowania strat w wyniku suszy.

"Nie możemy zaakceptować sytuacji, w których System Monitoringu Suszy Rolniczej wbrew temu, co podczas lustracji stwierdzają komisje, nie wykazuje na zagrożenie tym zjawiskiem, w efekcie czego protokół oszacowania zakresu i wysokości szkód zawiera oczywistą nieprawdę" - podsumowuje rolniczy samorząd.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu