Rolnicy nie wiedzą, co z ich wnioskami i czy dostaną wsparcie. Trudno zaplanować inwestycje
Składający wnioski inwestycyjne rolnicy nierzadko długo czekają na jakąkolwiek informację zwrotną, czy mogą liczyć na pomoc, o którą się starają. Samorząd rolniczy domaga się zmian w tym zakresie.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) z inicjatywy Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się 1 lipca do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o podjęcie działań na rzecz usprawnienia systemu naborów, rozpatrywania wniosków oraz podpisywania umów w ramach programów pomocowych objętych Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR). A konkretnie chodzi o to, aby złożone przez rolników wnioski inwestycyjne nie pozostawały przez długi czas bez informacji zwrotnej.
Brak wieści w sprawie wsparcia
„W chwili obecnej wielu rolników nie ma pewności co do możliwości uzyskania wsparcia, ponieważ brakuje opublikowanych list beneficjentów zakwalifikowanych do otrzymania pomocy w ramach danego programu. Pomimo spełnienia wymogów kwalifikacyjnych, wnioskodawcy pozostają w niepewności, nie wiedząc, czy zostali zakwalifikowani do otrzymania środków, czy też zabrakło dla nich alokacji budżetowej” – wskazuje KRIR.
Według niej, sytuacja ta dotyczy wniosków w m.in. takich interwencjach, jak:
- Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu,
- Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność.

Kontrole mnożą się w gospodarstwach. KRIR chce ograniczenia: tylko jedna w jednym czasie
Ponadto - w ocenie rolniczego samorządu - w przeszłości podobny problem był przy działaniach:
- Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych,
- Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej, w tym operacje typu Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem,
- Wymiana pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych.
Trudno zaplanować inwestycje
„Z uwagi na dużą liczbę złożonych wniosków i brak jasnych informacji o wynikach naborów, wnioskodawcy nie są w stanie zaplanować dalszych działań inwestycyjnych w swoich gospodarstwach” – przekonują izby.
W związku z powyższym postulują one wprowadzenie zmian, by zapewnić większą przejrzystość i sprawność w procesie informowania rolników o statusie ich wniosków oraz o przewidywanej dostępności środków na konkretne działania.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś