Rolnicy mogą zgłaszać uwagi do nowej strategii KE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2020,18:40 Aktualizacja: 18-06-2020,18:56
A A A

W ministerstwie rolnictwa trwają prace nad projektem stanowiska rządu do unijnej strategii "od pola do stołu". Potrzebna jest również opinia zainteresowanych podmiotów; zachęcamy do zgłaszania uwag - czytamy w czwartkowym komunikacie resortu rolnictwa.

Uwagi można zgłaszać na adres e-mail: f2f@minrol.gov.pl, w terminie do 23 czerwca 2020 r.

20 maja br. Komisja Europejska przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu strategię "od pola do stołu" na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego.

strategia na rzecz bioróżnorodności, janusz wojciechowski, żywność

Wojciechowski odpierając krytykę powołuje się na słowa Jana Pawła II

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski posłużył się słowami św. Jana Pawła II w sprawie natury, by uzasadnić konieczność wprowadzenia zmian w europejskim rolnictwie zgodnie z Zielonym Ładem. Wcześniej unijne strategie mające na celu ochronę...

Strategia ta jest elementem Zielonego Ładu. Uwzględnia ona w kompleksowy sposób wyzwania związane ze zrównoważonymi systemami żywnościowymi i podkreśla znaczenie związków między zdrowiem ludzi, zdrowiem społeczeństwa i zdrowiem planety.

Jak wskazuje resort, strategia zakłada bardzo ambitne cele, takie jak: redukcja zużycia pestycydów, antybiotyków i nawozów, zwiększenia udziału rolnictwa ekologicznego. Realizacja tych założeń wymagać będzie wielorakich dostosowań technologicznych, głównie o charakterze inwestycyjnym, wymagających szerokiego transferu nowej wiedzy, a przede wszystkim wysokich kosztów dostosowawczych.

Z dużymi obawami do unijnych strategii Zielonego Ładu podchodzą polscy rolnicy. Zakłada ona bowiem: ograniczenie stosowania środków ochrony roślin o 50 proc.; ograniczenie stosowania nawozów o 20 proc.; przeznaczenie 25 proc, użytków rolnych na produkcję ekologiczną; wyłączenie 10 proc. użytków rolnych z produkcji.

wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, zielony ład, wiktor szmulewicz, krir

Izby Rolnicze zaniepokojone propozycjami Brukseli

Propozycje KE dotyczące Zielonego Ładu niepokoją samorząd rolniczy. - Chodzi o zmniejszenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin, obowiązek ugorowania ziemi i zwiększenie produkcji ekologicznej - mówił Wiktor Szmulewicz,...

Krajowa Rada Izb Rolniczych najwięcej zastrzeżeń ma do propozycji ograniczenia zużycia chemicznych środków ochrony roślin i ograniczenia środków stosowania nawozów. Ponadto, samorządowi rolniczemu nie podoba się propozycja wyłączenia 10 proc. użytków rolnych z uprawy do ugorowania (tzw. EFA).

- W naszym kraju jest dużo słabych gleb, więc te można by wyłączyć z produkcji rolnej, ale tam, gdzie są dobre gleby, rezygnacja z uprawy 10 proc. areału istotnie wpływa na opłacalność produkcji rolnej - tłumaczył prezes KRIR Wiktor Szmulewicz na niedawnej konferencji prasowej.

Natomiast unijna organizacja Copa, zrzeszająca związki rolników, skrytykowała propozycję KE co do wysokości wydatków na rolnictwo na lata 2021-2027. Wskazuje ona, że choć ostatnia propozycja KE jest lepsza niż ta z 2018 r., to w cenach teraz obowiązujących jest to wciąż o 9 mld euro mniej na rolnictwo, niż w poprzedniej perspektywie finansowej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj