Region wyznaczył limit zbioru winniczków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2022,10:50 Aktualizacja: 16-03-2022,10:53
A A A

Do 400 ton winniczków będzie można pozyskać w 2022 roku na Warmii i Mazurach - podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. W poprzednim sezonie wykorzystano tylko część wyznaczonego limitu zbioru tych ślimaków.

Jak poinformowała Justyna Januszewicz, rzeczniczka prasowa olsztyńskiej RDOŚ tegoroczny limit zbioru winniczków w regionie został ustalony na tym samym poziomie, co w poprzednim.

ciągnik, agregat, rzepaczysko, Sahryń

Niszcz ślimaki!

W tym sezonie należy się spodziewać wzmożonego zagrożenia rzepakiem ozimym ślimakami nagimi. Szczególnie dotyczy to plantacji uprawianych w systemie bezorkowym. Tegoroczne warunki pogodowe sprzyjają na wielu polach masowemu występowaniu...

- Ubiegłoroczny limit również wynosił 400 ton, ale wydaliśmy wówczas 40 zezwoleń, łącznie na 320 ton. Natomiast, według przedłożonych nam sprawozdań, zebrano 92 tony, ale nie wszyscy je złożyli - powiedziała.

Ślimak winniczek (Helix pomatia) podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Na podstawie uzyskanych zezwoleń można je zbierać i skupować tylko od 20 kwietnia do 31 maja. Zgodnie z prawem, możliwe jest pozyskiwanie jedynie osobników o średnicy muszli większej niż 30 mm. Zbieranie niewymiarowych ślimaków spowodowałoby, że znaczna część osobników nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej, warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Winniczki to największe lądowe ślimaki występujące w Polsce. Jako gotowy produkt spożywczy są eksportowane do Francji, Austrii czy Włoch. Poza dziko żyjącymi winniczkami, sprzedajemy również ślimaka szarego, czyli gatunki pochodzenia afrykańskiego i śródziemnomorskiego pochodzące z hodowli.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu