"Przestrzenna" ochrona miejsca pracy rolników? Znamy pomysły urzędników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2021,10:00 Aktualizacja: 03-12-2021,12:48
A A A

Być może do systemu planowania przestrzennego zostanie włączone nowe narzędzie - plan ogólny - który będzie miał precyzyjnie wyznaczyć granice obszarów rozwoju zabudowy w gminach.

Biorąc pod uwagę masowe w ostatnich latach budowy nowych domów na obszarach wiejskich i wynikające z tego kłopoty dla rolników borykających się ze skargami i utrudnieniami w codziennej pracy ze strony napływowych mieszkańców, konieczna jest ochrona przestrzeni produkcji rolnej.

konflikty na wsi, miastowi kontra rolnicy, małopolska izba rolnicza, napływowi mieszkańsy wsi

Oswajają z rolnictwem nowych mieszkańców wsi. Konflikty są zbędne

Czym zajmują się rolnicy, dlaczego czasem z gospodarstw brzydko pachnie i czemu kombajn pracuje wieczorem - taką wiedzę mają zdobywać napływowi mieszkańcy małopolskich wsi i ci zamierzający dopiero nimi zostać. Małopolska Izba Rolnicza opracowała i...

To podkreślają sami gospodarze, ich zrzeszenia i rolni działacze. Mimo różnych zapowiedzi póki co realna reforma w tej sprawie nie weszła w życie. Czy coś się w tym temacie w ogóle dzieje?

Z wnioskiem o udzielenie informacji na temat prac nad systemowymi zmianami w przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzennego "w związku z niekontrolowanym rozlewaniem się zabudowy mieszkaniowej na tereny wiejskie" zwrócił się do resortu rolnictwa samorząd rolniczy.

"Powodem wystąpienia jest narastające zjawisko konfliktu pomiędzy nowymi mieszkańcami terenów wiejskich a rolnikami, w którym to konflikcie rolnicy obwiniani są o wszelkie uciążliwości środowiskowe" - napisano w uzasadnieniu.

W odpowiedzi można przeczytać, że zarówno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zauważają wskazane problemy.

kontrole gospodarstw, PIORiN, Lubelska Izba Rolnicza, donosy na rolników

Inspekcja nasiliła kontrole gospodarstw. To efekt skarg i donosów

Według Lubelskiej Izby Rolniczej w gospodarstwach rośnie liczba kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin Nasiennictwa. Ma to być pokłosie skarg, które w ocenie LIR powinny być rozpatrywane tylko, jeśli są podpisane. Zarząd Izby...

"Departament Planowania Przestrzennego Ministerstwa Rozwoju i Technologii kontynuuje prace nad projektem nowych regulacji w zakresie systemu planowania przestrzennego w formie nowelizacji ustawy. W ramach tych prac podjęto działania nad przygotowaniem rozwiązań m.in. w celu przeciwdziałania rozlewaniu się zabudowy i ochrony rolniczej przestrzeni produkcyjnej" - zapewniają urzędnicy.

Jak informują, jednym z analizowanych rozwiązań jest wprowadzenie do systemu planowania przestrzennego nowego narzędzia - planu ogólnego, który będzie obligatoryjnym aktem prawa miejscowego o zasięgu obejmującym całą gminę. Jedną z jego funkcji ma być jasne wyznaczenie granic obszarów rozwoju zabudowy (tereny podlegające zabudowie w ramach wyznaczonych stref funkcjonalnych) oraz obszarów z zakazem zabudowy.
 
"W ramach planu ogólnego analizowane jest również rozwiązanie, zgodnie z którym decyzje administracyjne będą stanowiły narzędzie do uzupełniania zabudowy tylko w terenach już ukształtowanych przestrzennie - obszarach uzupełnienia zabudowy wydzielonych w planie ogólnym" - wyjaśnia resort.

Rozważane jest ponadto ograniczenie przestrzenne wydawania decyzji o warunkach zabudowy poprzez "ustalenie maksymalnego zasięgu obszaru analizowanego". Póki co, nie wiadomo jednak, kiedy propozycje ujrzą światło dzienne w postaci projektu nowelizacji ustawy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement