Lasy Państwowe zarobią ponad plan setki milionów złotych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2015,8:35 Aktualizacja: 06-10-2015,9:00
A A A

Zysk netto Lasów Państwowych może być w bieżącym roku nawet o 300 mln zł większy od prognozowanego. W 2016 r. firma przeznaczy na sprzedaż dla przemysłu drzewnego ok. 31,7 mln m sześc. drewna, czyli o 700 tys. m sześc. więcej niż w br.

Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego LP powiedział PAP, że przedsiębiorstwo planuje na koniec br. wyższy zysk netto od planowanego i "niewiele niższy niż 400 mln zł".

Zgodnie z prognozą LP miały zarobić na koniec 2015 r. ok. 130 mln zł przy ponad 8 mld zł przychodów. Jak poinformowało przedsiębiorstwo, po 8 miesiącach Lasy zarobiły już 461 mln zł. Jednak na koniec roku kwota ta może ulec pomniejszeniu ze względu na księgowane na koniec roku koszty.

prywatyzacja lasów, jan szyszko, ewa polak

Lasy bardziej chronione przed prywatyzacją

Sejm po pełnej emocji dyskusji znowelizował ustawę o lasach, mającą zabezpieczać lasy należące do Skarbu Państwa przed prywatyzacją. Klub PiS nawoływał do odrzucenia ustawy w całości. Przed głosowaniem Jan Szyszko (PiS) argumentował, że nowe...

Według Zaleskiego w przyszłym roku przedsiębiorstwo planuje przeznaczyć do sprzedaży ok. 38,5 mln m sześć. drewna. Z tego pula surowca, przeznaczonego na rzecz przemysłu drzewnego, wyniesie ok. 31,7 mln m sześc.

Może to cieszyć przedsiębiorców, bo nasz kraj jest 10. największym producentem i 4. eksporterem mebli na świecie. Przemysł drzewny sprzedaje za granicę wyroby o wartości ok. 45 mld zł rocznie, co stanowi 10 proc. całego polskiego eksportu. Sektor leśno-drzewny wypracowuje też ok. 2 proc. PKB.

Zaleski zaznaczył, że przedsiębiorstwo "godzi funkcje społeczne, przyrodnicze i gospodarcze lasów". - Jesteśmy trochę między młotem a kowadłem. Przemysł drzewny twierdzi, że drewna pozyskujemy za mało. Inni z kolei, czyli np. ekolodzy twierdzą, że tniemy za dużo. Pozyskujemy 65 proc. rocznego przyrostu, co nie uszczupla i nie zaburza naszych zasobów. Co roku przybywa nam za to 35 proc. drewna na pniu. Powierzchnia lasów również się zwiększa - powiedział.

Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska w komentarzu dla PAP zaznaczył, że LP każdego roku zwiększają wycinkę lasów o kilkaset metrów sześciennych.

lasy państwowe, Katarzyna Kępka, ministerstwo środowiska, Wiesław Krzewina

Lasy Państwowe rekultywowały lasy na terenach powojskowych

Blisko 30 tys. ha lasów na terenach powojskowych rekultywowały Lasy Państwowe w ramach programu zagospodarowywania dawnych poligonów wojskowych i innych obszarów zdegradowanych. Jak poinformował Wiesław Krzewina, zastępca...

- Jest to związane głównie ze zmianą struktury wiekowej lasów. W pewnym momencie drzewa osiągają najlepszy wiek do wyrębu na potrzeby przemysłu drzewnego. Problemem nie jest sama wielkość wycinki, a zagrożenia dla lasów najcenniejszych przyrodniczo, które nie mogą się doczekać skutecznej ochrony w postaci parków narodowych lub rezerwatów - uważa.

Dodał, że chodzi tu przede wszystkim o Puszczę Białowieską, Karpaty i Bieszczady, gdzie według niego wielkość prowadzonej wycinki zagraża ich naturalnemu ekosystemowi.

Zdaniem wiceszefa LP koniunktura na drewno w przyszłym roku będzie dobra, choć według prognoz wzrost cen drewna w 2016 r. może ulec zahamowaniu. Jak zauważył, gwałtowny spadek cen drewna nastąpił w latach 2008-2009, teraz trudno jest jednak prognozować, jak zachowają się ceny w przyszłym roku. - Na razie mamy dobre sygnały od przemysłu i jesteśmy umiarkowanymi optymistami - powiedział.

LP na inwestycje (głównie w drogi przeciwpożarowe) wydadzą w przyszłym roku podobną kwotę jak w tym, czyli ok. 0,5 mld zł. Przedsiębiorstwo chce też za kilkadziesiąt mln zł kupić m.in. nowy sprzęt komunikacyjny. Rozpoczęty ma też zostać nowy program tzw. małej retencji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj