Owoce i warzywa sprawdzone przez inspektorów. Są wyniki kontroli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2023,10:45 Aktualizacja: 04-07-2023,10:47
A A A

Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawił wyniki planowych i doraźnych kontroli świeżych owoców i warzyw zrealizowanych w latach 2021-2022 r.

Kontrole prowadzone przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) prowadzone są w trybie planowym - zgodnie z rocznym planem kontroli – jak i w trybie doraźnym, np. w reakcji na sygnały przekazywane przez konsumentów i przedstawicieli sektora.

Kontrole w 2021 roku

Jeśli chodzi o kontrole świeżych owoców i warzyw w 2021 r., zostało sprawdzonych 2497 partii w 581 podmiotach działających na różnych etapach łańcucha dystrybucji (głównie hurtownie i sklepy).

Wymagań jakościowych określonych w normach handlowych nie spełniało 16 partii (0,6 proc.). Niezgodności dotyczyły głównie niespełnienia wymagań minimalnych (objawy zepsucia, gnicia, pleśni) oraz wielkości minimalnej.

warzywa, papryka, zrzeszenia producentów papryki rp, minister, telus, moc polskich warzyw

"Moc polskich warzyw". Minister z wizytą u producentów papryki

Realizacji kampanii „Moc Polskich Warzyw”, mającej na celu promowanie polskich produktów rolno-spożywczych, było poświęcone spotkanie ministra rolnictwa Roberta Telusa z lokalnymi producentami i przedstawicielami Zrzeszenia...

Natomiast wymagań w zakresie znakowania nie spełniało 609 partii (24,4 proc.). Kontrolowane partie kwestionowano przede wszystkim ze względu na: brak zamieszczenia w miejscu sprzedaży (np. na wywieszkach w pobliżu produktu) widocznych dla konsumenta, wymaganych przepisami informacji o produkcie dotyczących kraju pochodzenia oraz odmianie, klasie jakości (w przypadku sprzedaży detalicznej), a także całkowity brak oznakowania opakowań (w przypadku pozostałych etapów obrotu).

W ramach dodatkowych kontroli doraźnych „prześwietlono” 148 partii świeżych owoców i warzyw w 15 podmiotach. Wymagań jakościowych nie spełniały 4 partie (2,7 proc.). Stwierdzono m. in.: objawy zepsucia, pleśni i gnicia, utratę jędrności. Zaś wymagań w zakresie znakowania nie spełniały 22 partie (14,9 proc.) ze względu na m.in. wprowadzanie konsumenta w błąd poprzez podanie rozbieżnych informacji w zakresie kraju pochodzenia owoców i warzyw (np. na wywieszce przy produkcie podawano inny kraj pochodzenia niż na opakowaniu).

Kontrole w 2022 roku

W toku realizacji kontroli planowych prowadzonych w 2022 r. w zakresie jakości handlowej sprawdzono 1852 partie świeżych owoców i warzyw w 388 podmiotach działających na różnych etapach łańcucha dystrybucji (głównie hurtownie i sklepy). Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły:

- wymagań jakościowych - nie spełniało ich 11 partii (0,6 proc.). Stwierdzono m. in.: objawy zepsucia, pleśni i gnicia, utratę jędrności oraz uszkodzenia zewnętrzne;

- wymagań w zakresie znakowania - nie spełniało ich 426 partii (23 proc.). Kontrolowane partie kwestionowano przede wszystkim ze względu na: całkowity brak oznakowania lub niezamieszczanie na opakowaniu niektórych wymaganych przepisami informacji (np. kraju pochodzenia, klasy jakości, odmiany, danych identyfikacyjnych podmiotu pakującego/wysyłającego) oraz podawanie błędnych informacji o pochodzeniu.

minister, telus, ijhars, jubileusz, inspekcja, kontrole

20-lecie IJHARS. Minister zapowiedział akcje kontroli w marketach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jest gwarantem jakości i wiarygodności, że polscy konsumenci kupują w sklepach zdrowe i niezafałszowane produkty - powiedział minister rolnictwa Robert Telus na czwartkowym...

W ramach dodatkowych kontroli doraźnych sprawdzono 223 partie świeżych owoców i warzyw w  91 podmiotach działających na różnych etapach łańcucha dystrybucji (także głównie hurtownie i sklepy). Niezgodności stwierdzono w przypadku 69 partii (tj. 30,9 proc.). Wykryte nieprawidłowości dotyczyły nieprawidłowego lub niepełnego oznakowania świeżych owoców i warzyw. Ale wszystkie skontrolowane partie spełniały wymagania w zakresie jakościowym.

Kontrole mechanizmu z ARiMR

„Dodatkowo w 2022 r. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych była zaangażowana i  aktywnie współpracowała z  Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na każdym etapie realizacji mechanizmu ‘Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek’, uczestnicząc w projektowaniu przedmiotowego mechanizmu, potwierdzaniu działalności poszczególnych podmiotów w zakresie prowadzenia produkcji, składowania, konfekcjonowania lub obrotu artykułami rolno-spożywczymi oraz realizacji kontroli jakości jabłek przekazywanych do zakładów przetwórczych” – wskazuje IJHAR-S.

Jak dodaje, kontrole w tym zakresie prowadzone były w okresie od 2 maja do 25 czerwca w 58 zakładach przetwórstwa owocowego. Objęły 7 691 partii jabłek o łącznej masie 196 tys. ton. Wydano 7 045 świadectw zgodności z normami handlowymi UE dla świeżych owoców i warzyw.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu