Odszkodowania za wilki do zmiany. Rolnik nie jest w stanie nocą pilnować zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2023,12:10 Aktualizacja: 23-01-2023,11:20
A A A

Trzeba zmienić zasady przyznawania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich w okresie od zachodu do wschodu słońca, bez tzw. bezpośredniej opieki, w przypadku gdy zwierzęta przebywają w miejscu wyposażonym w trwałe ogrodzenie.

Taki wniosek do ministra klimatu i środowiska Anny Moskwy złożył Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Zwrócił uwagę, że Parlament Europejski 24 listopada 2022 roku przyjął Rezolucję w sprawie ochrony hodowli zwierząt gospodarskich i dużych drapieżników w Europie (2022/2952(RSP)), w której to zauważa problem rozrastających się populacji dużych drapieżników, takich jak wilki, w Europie. W dokumencie Parlament wzywa Komisję Europejską i państwa członkowskie do dołożenia wszelkich starań, aby zapobiec cierpieniom i szkodom wśród zwierząt gospodarskich, do monitorowania skali szkód i przeciwdziałania im oraz łagodzenia i rekompensowania strat powstałych na skutek działania dużych drapieżników, np. wilków.

wilk

Martwy wilk w środku wsi. Wścieklizna czy dziki?

Blady strach padł na mieszkańców wioski po tym, jak znaleziono tam padłego wilka. Jedną z opcji, jaką trzeba było wziąć pod uwagę, była wścieklizna. Zwłoki zwierzęcia trafiły do badań. Ciało wilka, którego wiek szacowano na około 3...
Zarząd W-MIR zaznacza także, że Europejski Zielony Ład oraz Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zachęcają, a wręcz zobowiązują rolników, do wprowadzania w gospodarstwach bardziej prośrodowiskowego podejścia i gospodarowania w sposób ekstensywny.

"W województwie warmińsko-mazurskim, ze względu na strukturę obszarową gospodarstw rolnych, już teraz wielu rolników prowadzi ekstensywną hodowlę bydła mięsnego czy powraca do hodowli owiec lub kóz. Często są to hodowle zwierząt ras pierwotnych, ras zachowawczych, których cechy hodowlano-użytkowe predysponują te zwierzęta do utrzymywania ich w trybie pastwiskowym, bezalkierzowym, przez całą dobę, nawet przez cały rok. To właśnie takie gospodarstwa narażone są na największe straty powodowane przez wilki, gdyż rolnik prowadzący sam gospodarstwo i wykonujący w dzień podstawowe prace polowe oraz pielęgnacyjne wobec zwierząt, nie jest w stanie sprawować nocą tzw. bezpośredniej opieki, czyli czuwać wśród pasących się zwierząt. Według obowiązującego prawa powoduje to brak możliwości skorzystania  z odszkodowań, mimo że ponoszone straty są bardzo dotkliwe" – czytamy w wystąpieniu W-MIR.

Zarząd Izby, mając na uwadze, że przyjęta przez PE rezolucja wskazuje na konieczność podjęcia przez państwa członkowskie starań o wynagradzanie szkód powodowanych przez duże drapieżniki, takie jak wilki, oraz potrzebę zrównoważonego dostępu do odszkodowań dla wszystkich rolników bez dyskryminacji, wnioskuje o zmianę zapisu uwzględniającego konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad zwierzętami, interpretowanej jako obecność człowieka – pasterza wśród wypasanych zwierząt.

"Ponadto, biorąc pod uwagę konieczność przechodzenia na bardziej ekstensywne rodzaje chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, wnioskujemy o wprowadzenie możliwości uzyskania odszkodowań za szkody wyrządzone w pogłowiu zwierząt gospodarskich przez wilki od zachodu do wschodu słońca - w przypadku wypasu na terenie trwale ogrodzonym" – przekazuje warmińsko-mazurski samorząd rolniczy.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu