Obcięte palce i inne dramaty. Zatrzęsienie wypadków z piłami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2020,14:55 Aktualizacja: 27-11-2020,15:07
A A A

Dane z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą zaskakiwać i jednocześnie muszą dawać do myślenia. W 2019 roku do rejestru zapisano 900 zdarzeń z udziałem maszyn i urządzeń do pozyskiwania oraz obróbki drewna.

"Prowadzenie gospodarstwa rolnego to nie tylko uprawa gruntów czy hodowla zwierząt. To również szereg czynności związanych z utrzymaniem w dobrym stanie maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, a także ładu i porządku w obejściu, wykonanie ogrodzenia siedliska, schodów, drabin i innych środków pracy" - czytamy w serwisie prewencyjnym KRUS.

wypadki w rolnictwie, krus, upadek osób, choroby zawodowe rolników

Rolnicy wciąż giną w wypadkach. Są nowe dane

W podsumowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego trzecim kwartale bieżącego roku zgłoszono 8 683 zdarzenia wypadkowe, czyli o 1 863 (17,7 proc.) mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Decyzje odmowne podjęto w aż 2 694 sprawach,...

Gdy w okresie jesienno-zimowym pracy na polach jest znacznie mniej, rolnicy często pozyskują drewno z lasów stanowiących część ich gospodarstw lub innych nieużytków.

Przygotowują je choćby na opał, by ogrzać budynki mieszkalne i gospodarskie albo na ogrodzenie czy na więźbę dachową.

Niestety, przy takich pracach dochodzi do wielu wypadków. Tylko w 2019 roku Kasa odnotowała prawie 900 zdarzeń z udziałem maszyn i urządzeń do pozyskiwania oraz obróbki drewna, w tym 421 z pilarkami tarczowymi i 325 z pilarkami łańcuchowymi.

"Statystyki wskazują, że użytkowanie narzędzi takich jak piły, pilarki, siekiery, heblarki, strugi niesie za sobą duże ryzyko wypadku - ich części robocze są bowiem bardzo ostre, znajdują się w ruchu i nie zawsze są osłonięte. Niewłaściwe ich użytkowanie może zakończyć się poważnym wypadkiem. Podczas pracy należy więc pamiętać o stosowaniu zasad BHP" - apeluje KRUS.

wypadki w gospodarstwach, wypadki na drogach, pijani traktorzyści

Mężczyzna omal nie stracił palców. Policja apeluje do rolników o trzeźwość

Praca pod wpływem alkoholu w gospodarstwie omal nie skończyła się dla 41-latka amputacją palców u ręki. Inny pijany gospodarz doprowadził do zderzenia ciągnika z motocyklem. Policjanci apelują do rolników o pozostanie w trzeźwości...

I przestrzega, by do pracy przy pozyskiwaniu i obróbce drewna przystępować w dobrej kondycji, wypoczętym i zdrowym oraz trzeźwym.

Jak wyliczają inspektorzy z Kasy, przed przystąpieniem do pracy z maszynami i narzędziami do obróbki drewna należy:

  • zapoznać się z instrukcją ich obsługi i stosować do zaleceń wydanych przez producenta
  • użytkować narzędzia zgodnie z przeznaczeniem i stosować części zamienne dobrej jakości, atestowane
  • nie demontować systemów bezpieczeństwa w pilarkach łańcuchowych i piłach tarczowych
  • stosować podczas pracy właściwą odzież roboczą, obuwie oraz ochrony twarzy i słuchu
  • konserwować i przetrzymywać je w miejscach i w sposób zalecany przez producenta, tak by nie zagrażały bezpieczeństwu osób trzecich

    Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement