Niskie ceny produktów rolnych zwiększą popyt na żywność

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2015,13:05 Aktualizacja: 25-02-2015,13:45
A A A
Tanie surowce oraz problemy z eksportem produktów rolno-spożywczych sprawią, że co najmniej w pierwszym półroczu br. żywność nie będzie droga. Zdaniem ekspertów ożywi to krajowy popyt na żywność. 
 
Powodem spadku cen był dobry urodzaj, co przełożyło się na dużą podaż surowców rolnych. Dekoniunkturę na światowych rynkach pogłębiało embargo rosyjskie na import żywności m.in. z UE.
 
Spadek cen detalicznych żywności, wzrost siły nabywczej płac, rent i emerytur oraz pozytywne tendencje na rynku pracy sprzyjają wzrostowi popytu na żywność.
 
Według analityków z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) uwarunkowania produkcji rolniczej w 2014 r. były wyraźnie gorsze niż rok wcześniej i przed dwoma laty, choć lepsze niż w kryzysowym 2008 r. 
 
Spadki cen skupu podstawowych surowców rolniczych od grudnia 2013 r. do grudnia 2014 r. wyniosły średnio prawie 12 proc., czyli znacznie więcej niż obniżki cen środków produkcji, które spadły tylko o 1,8 proc.
 
W styczniu warunki rynkowe dla produkcji rolniczej nieznacznie poprawiły się w porównaniu z końcówką 2014 r., choć były gorsze niż w styczniu 2014 r. - oceniają eksperci.
 
W ubiegłym roku - drugi rok z rzędu - taniały środki produkcji, przede wszystkim z powodu spadków cen nawozów mineralnych oraz nośników energii, w tym ropy.
 
W zależności od kierunku specjalizacji gospodarstw wpływ sytuacji rynkowej na ich kondycję finansową był zróżnicowany. Najgorzej wypadły w naszym kraju gospodarstwa zbożowe. Dobre ubiegłoroczne zbiory i niskie ceny ziarna na giełdach światowych sprawiły, że drugi rok z rzędu zboże taniało - pszenica średnio o 11,6 proc. w ciągu roku, kukurydza o 19,4 proc.
 
Spadły również ceny detaliczne żywności, ale znacznie mniej niż ceny skupu, bo o 2,3 proc. Żywność po raz pierwszy od 2005 r. bezwzględnie staniała, przyczyniając się do niewielkiej deflacji - zaznacza IERiGŻ.
 
W rezultacie mimo znacznego wzrostu cen w poprzednich trzech latach żywność w sklepach podrożała w latach 2011-2014 nominalnie o 7,7 proc., a realnie o 0,3 proc. (inflacja w tym okresie wyniosła 7,3 proc.)
 
W ocenie ekspertów w 2015 r. należy spodziewać się nadal niskich cen, zwłaszcza zbóż, produktów roślin oleistych i cukru. Jest to spowodowane dużą podażą surowców. Ponadto zapowiada się kolejny dobry rok dla zbiorów, a popyt ze strony krajów rozwijających się nie rośnie tak szybko. W Polsce ceny pszenicy będzie wyznaczał wysoki import tego ziarna.
 
Duża produkcja wieprzowiny w UE oraz embargo na import wieprzowiny z Polski sprawiają, że ceny żywca w naszym kraju będą niskie i zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach to się nie zmieni. Mimo niskich cen zbóż może to zahamować odbudowę pogłowia trzody chlewnej.
 
Niskie ceny pasz oraz wysoka konkurencyjność cenowa polskiego drobiu sprzyja wzrostowi wywozu kurczaków. W 2014 r. eksport drobiu przekroczył już jedną trzecią całej krajowej produkcji (36 proc.).
 
Od początku br. wyhamowują spadki cen światowych mleka w proszku i masła. Może to polepszyć sytuację na krajowym rynku, ale w tym kwartale najważniejszą sprawą wpływającą na sytuację producentów mleka i jego przetwórców będą skutki przekroczenia kwot mleka i walka o zmniejszenia kar za nadprodukcję.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu