Nieuleczalnie chorzy na terenach wiejskich będą pod lepszą opieką

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2021,12:30 Aktualizacja: 11-06-2021,12:33
A A A

Nowy model domowej opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi, niesamodzielnymi, na terenach wiejskich ma pokazać projekt "Dać to, czego naprawdę potrzeba", którego realizacja zaczęła się w województwie podlaskim.

Dofinansowany jest przez Komisję Europejską, a realizuje go Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza, województwo podlaskie (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej), OWOP-Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

priorytety rolników, wiener, Beata Raszkiewicz, koła gospodyń wiejskich, osp

Rodzina i zdrowie to priorytety rolników

Niemal połowa badanych rolników najwyżej ceni rodzinę i zdrowie - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Wiener. - Respondenci kładą bardzo duży nacisk na podstawowe wartości. Do najbardziej cenionych należą rodzina oraz zdrowie...

Inicjator projektu, Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza od 10 lat zajmuje się pomocą osobom nieuleczalnie chorym na terenach wiejskich w gminach w regionie. Często to osoby samotne, w podeszłym wieku. Rejony, w których mieszkają należą do wyludniających się i są słabo rozwinięte.

Dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji powiedział, że projekt ma pokazać skuteczność opieki długoterminowej nad takimi osobami, bo w trakcie wieloletniej pracy pokazano, że system, który proponuje państwo, jest niewystarczający.

- Nie działa to wszystko dobrze, wiele osób nie dostaje opieki takiej, jaką mogłoby, jakiej potrzebuje - mówił. Dodał, że system, który jest proponowany polega na tworzeniu sieci wsparcia.

W opisie projektu podano, że chodzi o sieć pomocy zarówno ze strony grup nieformalnych, sąsiadów, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych. Wsparcie mają także dostać rodziny podopiecznych, które często są opiekunami chorych.

rowy melioracyjne, podlasie, wody polskie, rdoś w białymstoku

Zakazy i nakazy na rowy. Absurd na Podlasiu

Rolnicy z Podlasia otrzymali zakazy udrażniania rowów na obszarach Natura 2000 Bagno Wizna. Jednocześnie dostali pisma o konieczności konserwacji rowów przez m.in. ich odmulanie. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w siedzibie...

"Kluczowym elementem innowacji jest koordynator opieki osób zależnych, który spełnia rolę ogniwa spajającego potrzeby pacjentów z działaniami sieci. Działający w ten sposób mechanizm zaspokajać będzie realne potrzeby zdrowotne oraz dawać możliwość elastycznego dopasowania opieki do potrzeb podopiecznych" - wyjaśniono w opisie projektu.

Przez trzy lata trwania projektu, nowy model opieki będzie testowany w 5 gminach województwa podlaskiego: Gródek, Narew, Narewka, Zabłudów, Michałowo. Będą brać w tym udział medycy, będą prowadzone badania naukowe.

Dr Grabowski zaznaczył, że budowanie sieci wymaga spotkań, pandemia spowodowała więc, że projekt rusza z opóźnieniem. Iwona Zaborowska z OWOP powiedziała, że projekt jest innowacją społeczną, jest szansa, że będzie upowszechniany w innych miejscach w kraju i Europie.

Z Europejskiego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych pochodzi 712,4 tys. euro. Cała wartość projektu to 890,5 tys. euro.

Artur Kasicki, marszałek województwa podlaskiego powiedział, że cel projektu to pomoc osobom ciężko chorym, niesamodzielnym, na terenach wiejskich, gdzie jest znacznie słabsza niż w większych miastach możliwość pomocy. - Tutaj u siebie w regionie, lepiej wiemy niż rząd jak można pewne działania podjąć, z jakimi inicjatywami wystąpić tak, żeby jeszcze ta pomoc wyglądała lepiej - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement